Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2011

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε!

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ εύκολα 97-70 τον Άρη, σε ένα ματς όπου χρειάστηκε να ιδρώσει μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο.
Η ήττα από τη Φενερμπαχτσέ και η ώρα διεξαγωγής του αγώνα ήταν φανερό ότι είχαν επηρεάσει τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι προσπαθούσαν στα πρώτα λεπτά να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, αλλά δεν τα κατάφερναν.

Ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός του Άρη, Τζον Τόμας, έκανε αρχικά τη ζημιά για το 0-4 (2’), αλλά ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τον Σπανούλη και τον Μπουρούση προηγήθηκε 12-6 στο 7’ περνώντας την μπάλα στην αδύναμη αμυντικά ρακέτα των «κιτρίνων».

Επιθετικά ο Άρης προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στη ρακέτα του Ολυμπιακού με τις διεισδύσεις του Μπράουν και έτσι από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν με συνέπεια, το παιχνίδι ισορροπούσε (14-15, 9’).

Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός σε επίθεση και άμυνα και έτσι ο Άρης μέχρι το 15’ είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του (27-27, 15’) με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη. Η αναποτελεσματικότητα των Πειραιωτών επιθετικά ώθησε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να αναλάβει πρωτοβουλίες και έτσι με 5/7 δικά του σουτ κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 9-0 για το 36-27 (17’) κλείνοντας με τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά με τη λήξη του ημιχρόνου (44-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και… χάθηκαν. Ο Βασιλόπουλος επανέκαμψε και βοήθησε όχι μόνο αμυντικά, όπως κάνει σε κάθε ματς, αλλά και επιθετικά. Ο Πυργιώτης φόργουορντ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, ο Μπουρούσης στο ίδιο διάστημα ήταν απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, ενώ οι Παπαλουκάς, Σπανούλης προσπάθησαν με κάθε ευκαιρία να βγάλουν τους συμπαίκτες τους στον αιφνιδιασμό.

Αποτέλεσμα αυτού; Το 56-45 του 25’ έγινε σε διάστημα τριών λεπτών 69-45, με τον Άρη να παραδίδεται πλήρως. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να απειλήσουν στο παραμικρό τον Ολυμπιακό, αδυνατώντας να σουτάρουν έστω υπό καλές προϋποθέσεις.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου, με τον Ολυμπιακό να σταθεροποιεί τη διαφορά στο +33 (84-51, 34’). Ο Τσαϊρέλης ήταν η μοναδική όαση του Άρη στην τελευταία περίοδο, αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τους Μπουρούση (14 ριμπάουντ) και Τεόντοσιτς (11 ασίστ) σε εκπληκτική μέρα, έκλεισε ιδανικά το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να πετύχει κατοστάρα (97-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-33, 75-47, 97-70
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς (5 ασίστ), Νεστέροβιτς 7 (3/4 διπ.), Σπανούλης 9(1/3 τριπ., 11 ασίστ), Βασιλόπουλος 11(3/4 τριπ.), Μπουρούσης 16(6/8 διπ., 1/3 τριπ., 14 ριμπ.), Κέσελ 5(1/5 τριπ.), Μαυροκεφαλίδης 13 (6/10 διπ.), Χαλπερίν 2, Νίλσεν 7(1/1 τριπ.), Παπανικολάου 14(4/4 διπ., 2/4 τριπ.), Τεόντοσιτς 13(2/3 τριπ., 6 ασίστ), Κατσίβελης.
Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 16(5/13 διπ., 2/2 τριπ., 4 ασίστ), Ταπούτος 4 (2/7 διπ., 0/2 τριπ.), Τάκερ 1, Τσαϊρέλης 10 (4/4 διπ.), Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 14 (6/9 διπ.), Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 6, Χρυσικόπουλος 3(1/1 τριπ.), Τόμας 8 (4/5 διπ.).