Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2011

Λύγισαν στο τέλος οι «Ολυμπιονίκες»

Ο Πανελλήνιος σε ένα δραματικό φινάλε δεν τα κατάφερε και λύγισε απέναντι στην Άλμπα στο Βερολίνο (68-65), στο πλαίσιο  της 2ης αγωνιστικής του Last 16 του EuroCup.
Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου ταξίδεψε στο Βερολίνο έχοντας ύστερα από αρκετό καιρό στη σύνθεσή του τους Παπαμακάριο και Καλαϊτζή. Ο Πανελλήνιος ήξερε ότι μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής στο Χαλκιοπούλειο από την Καχασόλ έπρεπε να συνέλθει, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ελληνική ομάδα που βρισκόταν την περισσότερη διάρκεια μπροστά στο σκορ, στο τέλος έχασε τη συγκέντρωση της και υπέκυψε στο Βερολίνο. Η συμβολή του Στίβεν Σμιθ (24π.) ήταν σημαντική, ενώ ο Μανώλης Παπαμακάριος (11π.) ήταν άξιος συμπαραστάτης του.
Οι «Ολυμπιονίκες» μπήκαν πολύ ζεστά στο παρκέ και με τον Σμιθ να είναι σε πολύ καλή ημέρα προηγήθηκαν 5-0 κατά την έναρξη της αναμέτρησης. Στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Αυτό όμως άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πανελλήνιο να καταφέρνει να «χτίσει» μία διαφορά και να προηγηθεί μέχρι και με +10 (27-37). Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +6 (31-37), αλλά η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη, αφού η διαφορά άγγιξε και το +12 (38-50, 25').
Στο τέλος τα πράγματα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους σκορ 14-1  κατάφεραν να αποκτήσουν το προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος. Ο Πανελλήνιος προσπάθησε μέχρι το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Άλμπα χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να πετύχει μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 31-37, 50-56, 68-65
Άλμπα Βερολίνου (Κατζουρίν): Σούλτζε 2, Σάφαρτζικ 1, Πράις 5(1/2τρίπ.), Τζένκινς 20 (6/10δίπ., 2/4τρίπ.), Φέμερλινγκ 3, Μαρίνοβιτς 9 (2/4τρίπ.), Αλέν 13 (5/11δίπ.), Ντραγκίσεβιτς 9 (1/5τρίπ.), ΜακΙλρόι 6, Στέινγκερ, Τέιλορ
Πανελλήνιος (Σκουρτοπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 11 (3/3τρίπ.), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 6, Σκλάβος 3, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας 2, Μπέιλι 4, Ούντριχ 3, Σμιθ 24 (6/10δίπ., 3/5τρίπ.), Φρανσις 7 (3/4δίπ.)