Πέμπτη 20 Ιανουαρίου 2011

Το πρώτο βήμα η Εφές

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις η Εφές Πίλσεν, καθώς επικράτησε της Σιένα με 60-58 στην πρεμιέρα του TOP 16 της Euroleague στην Τουρκία. Μοιραίος ο Ζήσης.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ «ζεστά» και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-4, με το συγκρότημα του Σιμόν Πιανιτζάνι να μειώνει στο καλάθι (14-12). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8 (35-27), αλλά η Σιένα βρήκε λύσεις και μείωσε στους -4 (39-45). Στη συνέχεια η διαφορά άγγιξε και τους δέκα πόντους με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κρατηθούν στο παιχνίδι. Στο τέλος οι ιταλοί πέρασαν στην αντεπίθεση, αλλά δεν τα κατάφεραν με το συγκρότημα του  Περάσοβιτς να κάνει το πρώτο βήμα στο TOP 16.

Ο Νίκος Ζήσης που λίγο έλειψε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία φάση του αγώνα, σκόραρε 9 πόντους (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 5ριμπ., 5ασ) σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 29-27, 47-40, 60-58
Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι 5 (2/3δίπ.), Ρακόσεβιτς 17 (3/7δίπ., 3/7τρίπ.), Ρόμπερτς 8, Τουντσερί, Θόρντον 12 ( 3/5δίπ., 9 ριμπ.), Γκονλούμ 6, Βούιτσιτς 8, Νάχμπαρ 2, Γκιουλέρ 2
Σιένα (Πιανιτζάνι): Ζήσης 9 (3/δίπ., 1/3τρίπ., 5ριμπ., 5ασ.), Χέρστον 2, Καραρέτο 3, Ράκοβιτς 16 (8/12δίπ., 8ριμπ.), Λαβρίνοβιτς 6, Καουκένας 12 (4/5δίπ.), Ρες 2, Γιάριτς, Μος 8, Στόουνρουκ