Παρασκευή 21 Ιανουαρίου 2011

Στενοχώρησε τον «Σόφο» η Μπαρτσελόνα

Με το... δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο TΟΡ 16 της Ευρωλίγκας η κάτοχος του τροπαίου, Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-71 στο «Palau Blaugrana».
Χουάν Κάρλος Ναβάρο (24π.) και Άλαν Άντερσον (16π.) οδήγησαν επιθετικά τους «μπλαουγκράνα», ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε και πάλι ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος σε 21 λεπτά αγώνα είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Με ηγέτη τον Ναβάρο (15π. είχε ως το 20') οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, η Μακάμπι αντιστεκόταν σθεναρά κυρίως λόγω του Ντορόν Πέρκινς, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους. Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Μπάρτσα ξέφυγε με +13 (54-41 στο 25'), ενώ στο φινάλε της προηγούταν με +11 (63-52), ελέω Μόρις κι Άντερσον, οι οποίοι πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον «Λα Μπόμπα».

Και πάλι, όμως, οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 71-67 στο 36'. Αλλά ως εκεί. Με σερί 6-0 στο επόμενο δίπλεπτο η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας (77-67 στο 38'), εξασφαλίζοντας τη νίκη με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-37, 63-52, 81-71
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 1, Λάκοβιτς 3 (1), Ναβάρο 24 (5), Πέροβιτς 12, Βάσκεθ 10, Ινγκλές, ΕνΝτονγκ, Μόρις 11 (1), Λόρμπεκ 2, Άντερσον 16 (1), Γκριμάου 2
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Πάργκο 9, Χέντριξ 13, Σαρπ, Μπλου 3 (1), Ελιάχου 6, Πνίνι 7 (2), Μπουρστάιν 4, Έιντσον 4, Πέρκινς 13, Σχορτσιανίτης 12