Πέμπτη, 6 Ιανουαρίου 2011

Δυσκολεύτηκε η Σιένα ... η καλύτερα μας κουβάδιασε ....

Η Σιένα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά κατάφερε εν τέλει να περάσει με νίκη από το Αβελίνο κερδίζοντας με 79-75. Μεγάλο «διπλό» της Σάσαρι με πρωταγωνιστή τον Τσαλδάρη (23 π.).
Η Σιένα έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας κερδίζοντας την Αβελίνο στην έδρα της με 79-75 χάνοντας στα τελευταία λεπτά το ευρύ προβάδισμα της. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν αρκετά (75-78), αλλά με ηγέτη τον ΜακΚάλεμπ οι πρωταθλητές επικράτησαν. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λαβρίνοβιτς (14 π.), Καουκένας (14 π.), ΜακΚάλεμπ (13 π.) και Καραρέτο (11 π.). Ο Ζήσης αγωνίστηκε 11 λεπτά χωρίς να σκοράρει.

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης τα πήγε εξαιρετικά στο παιχνίδι της Σάσαρι στο Βαρέζε βοηθώντας την ομάδα του να φύγει με το «διπλό» (91-84) επί της τοπικής ομάδαςκαι να ανέβει βαθμολογικά. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 23 πόντους (7/8 β., 2/2 διπ., 4/9 τριπ.) σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Ευρεία νίκη πέτυχε η Ρόμα με την Μοντεγκρανάρο κερδίζοντας 88-73 με πρώτο σκόρερ τον Τζέντοβιτς (18 π.).

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής: Αρμάνι Μιλάνο-Καζέρτα 98-84 (χθες), Ρόμα-Μοντεγκρανάρο 88-73, Μπενετόν-Μπρίντιζι 90-66, Αβελίνο-Σιένα 75-79, Σκαβολίνι-Καντού 76-75, Τέραμο-Βανόλι 89-83, Βαρέζε-Σάσαρι 84-91, Μπιέλα-Βίρτους Μπ. 80-75.
Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες): Σιένα 24, Μιλάνο 20, Καντού 18, Μπιέλα 14, Σκαβολίνι 14, Αβελίνο 12, Βίρτους Μπ. 12, Μοντεγκρανάρο 12, Βαρέζε 12, Βανόλι 12, Ρόμα 12, Μπενετόν 12, Καζέρτα 10, Σάσαρι 10, Τέραμο 8, Μπρίντιζι 6.