Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2011

«Ανάσα» για Περιστέρι, «θηλιά» για Ηλυσιακό

Την έκτη του νίκη έπειτα από δώδεκα αγωνιστικές και τρεις σερί ήττες κατέκτησε το Περιστέρι, που επιβλήθηκε δύσκολα του Ηλυσιακού στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 68-61...
Κινγκ με 22 πόντους και Τσιάκος με 13 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον δεύτερο να σκοράρει δύο κρίσιμα τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο, ενώ η ομάδα του είχε κολλήσει επιθετικά. Για τους Ιλισιώτες, που έχασαν ακόμη ένα ματς στο τέλος και παρέμειναν στη μία νίκη στο πρωτάθλημα, ξεχώρισαν οι Μπάξτερ και Γαλιώτος.

Κατά την προσφιλή τους συνήθεια οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και «χτυπώντας» μέσα από το «ζωγραφιστό» προηγήθηκαν με 4-8 στο 3’. Το Περιστέρι πήρε τα πάνω του από τα μέσα της πρώτης περιόδου ελέω Κινκ, ο οποίος ήταν σε ανοιχτή γραμμή με το αντίπαλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 8’ με 17-16 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-17. Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις στη δεύτερη περίοδο, με το Περιστέρι να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και τον Ηλυσιακό να μη βρίσκει τρόπο να σκοράρει. Με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να οργανώνει και να εκτελεί προηγήθηκε με 26-19 στο 13’ και 33-21 στο 18’, πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 38-29. Η διαφορά κολακεύει τους φιλοξενούμενους, καθώς μειώθηκε λόγω μιας τεχνικής ποινής που οι διαιτητές χρέωσαν στον Αργύρη Πεδουλάκη και της μπασκετικής ευφυΐας του Νίκου Χατζή.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη θέση του οδηγού και στο 24’ προηγούνταν με 44-35. Κάπου εκεί, ένα καλάθι του θετικότατου χθες Γαλιώτου και ένα τρίποντο του Ουέμπ έκλεισαν την… ψαλίδα στους 4 (44-40) στο επόμενο λεπτό. Γενικά στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν βάση στην άμυνά τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σημειώσουν δέκα πόντους και οι φιλοξενούμενοι δεκαπέντε, με αποτέλεσμα το 48-44 του 30’.

Το 50-48 του 32’ με όμορφη προσπάθεια του Καρύδα έγινε 55-48 στο 34’ έπειτα από πέντε σερί πόντους του Πέτρουλα σε μια κρίσιμη καμπή του ματς. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» τους την άμυνα κατάφεραν στο 37’ να μειώσουν στους δύο (58-56) και να βάλουν… φωτιά στο ματς. Ακολούθησε δεύτερο σερί τρίποντο του Τσιάκου (61-56) όμως, αλλά και απάντηση με το ίδιο νόμισμα από τον Χατζή για το 61-59 του 38’. Με 1 /2 βολές από Τσιάκο και Κινγκ έγινε το 63-59, πριν από το λάθος του Καρύδα και τις δύο εύστοχες βολές του Μότσνικ (65-59) 1,20’ πριν από το τέλος, που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Εκεί κρίθηκαν όλα, αφού ακολούθησαν νέες κακές επιλογές των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα το τελικό 68-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 38-29, 48-44, 68-61
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 10 (2), Κινγκ 22 (3), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης Α., Σκοτ 5 (1), Τσιάκος 13 (2),Πέτρουλας 5 (1), Σένσλι 4, Λούμπι, Μαρίνος, Μότσνικ 3.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 11 (1), Oυέμπ 8 (2), Κυρίτσης 4, Χατζής 8 (1), Παπαντωνίου, Κανονίδης, Τόντιτς 2, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 12, Γαλιώτος 12, Γκραντ.