Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Υπέκυψε στην παράταση ο Πανελλήνιος

Η Καχασόλ επιβλήθηκε στην παράταση (82-87) του Πανελληνίου στην πρεμιέρα του Last16 του Eurocup χάνοντας το αήττητο σερί δέκα ευρωπαϊκών αγώνων στην έδρα του.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Πανελλήνιο. Οι τραυματίες Παπαμακάριος και Όστοϊτς έμειναν εκτός δωδεκάδας, ενώ ο Καλαϊτζής καθηλώθηκε στον πάγκο επίσης, λόγω τραυματισμού.

Η Καχασόλ προηγήθηκε με 2-11 στο 4’ έχοντας περιορίσει αποτελεσματικά τους γηπεδούχους στην άμυνα. Ο Πανελλήνιος προσπάθησε να φθείρει τους Ισπανούς περνώντας τη μπάλα μέσα στο καλάθι στα χέρια των Σμιθ και Φράνσις.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι «Ολυμπιονίκες» μείωσαν (20-24, 9’), αλλά η Καχασόλ κατάφερε να διατηρήσει σταθερά το προβάδισμα χωρίς να απειληθεί περαιτέρω έχοντας σε καλή μέρα τους Μπούλοκ και Κατελίνας (30-40, 17’).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πανελλήνιο να δείχνει αδύναμος να απειλήσει την Καχασόλ (50-57, 28’), αλλά με ντεμαράζ από την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου και μετά κατάφερε να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι.

Οι Ισπανοί είχαν σταθερά προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ακολουθούσαν σε απόσταση βολής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 38’ (70-68) με 2/2 βολές του Σκλάβου. Ο Μπούλοκ ισοφάρισε με 2/2 βολές σε 70-70 και με τις δυο ομάδες να αδυνατούν να σκοράρουν στο τελευταίο δίλεπτο, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Μπούλοκ η Καχασόλ έφθασε στο 6 (71-77) στο 43’ αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα για την νίκη. Ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε να αντιδράσει ξανά και έτσι ηττήθηκε με 82-87.

Προτεραιότητα φυσικά, των «Ολυμπιονικών» είναι το ελληνικό πρωτάθλημα και η όσο το δυνατόν γρηγορότερη εξασφάλιση της παραμονής.
Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-45, 56-57, 70-70 (κ.α.), 82-87
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1/2 τριπ., 5 κλεψ., 7 ασίστ), Κράμπενχοφτ 11 (2/3 διπ., 1/3 τριπ., 9 ριμπ.), Σκλάβος 15 (3/3 διπ., 1/4 τριπ.), Κολώκας, Κομποδιέτας, Μπέιλι 12 (3/8 β., 3/6 διπ., 1/3 τριπ.), Ούντριχ 11 (5/6 β., 3/10 διπ., 0/6 τριπ., 5 ασίστ), Σμιθ 14 (1/2 β., 2/7 διπ., 3/7 τριπ., 9 ριμπ.), Φράνσις 16 (8/14 διπ., 10 ριμπ.).
Καχασόλ (Πλάθα): Πόποβιτς 2, Τριγκουέρο 3 (6 ριμπ.), Σατοράνσκι 13 (1/2 διπ., 2/3 τριπ.), Ούρτασουν 5, Κατελίνας 16 (6/7 διπ., 1/3 τριπ., 7 ριμπ.), Σάστρε, Κιρκσέι 6 (3/8 διπ., 0/2 τριπ., 9 ριμπ.), Μπούλοκ 23 (4/9 διπ., 3/8 τριπ.), Ντέιβις 14 (4/7 διπ., 7 ριμπ.), Ιβάνοφ 5.