Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

Νίκη για τον Μίλος...

Στη… σκιά του σοβαρού τραυματισμού του Μίλος Βούγιανιτς, ο Πανιώνιος πήρε δύσκολη και συνάμα σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ με 78-75!
Τσιάρας και Κόβιλ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ καθοριστικό τρίποντο σημείωσε ο Αθανασούλας 1,51’ πριν από το τέλος κάνοντας το 75-70! Από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Δορκοφίκης και Καστλ, με τον δεύτερο αν και τριάντα οκτώ ετών (!) να παίζει ως εικοσάρης!

Με πέντε πόντους του «γερόλυκου» Τέρελ Καστλ και άλλους δύο του Λαμόντ Μακ η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο παρκέ και προηγήθηκε με 0-7. Στο 5’ με το σκορ στο 5-13 υπέρ του Δικεφάλου ήρθε ο σοβαρός τραυματισμός του Μίλος Βούγιανιτς και η δεκάλεπτη διακοπή του αγώνα, μέχρι να του δέσουν το πόδι και να μεταφερθεί με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου. Μετά τη διακοπή η Ένωση επέστρεψε πιο δυνατή και με τον Ντικούδη να ανεβάζει στροφές προηγήθηκε με 5-17 στο 6’.

Κάπου εκεί ήρθε η… αφύπνιση των γηπεδούχων που βελτίωσαν την άμυνά του και έτρεξαν πιο πολύ, με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -4 (15-19). Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι στο 16’ με τρίποντο του Γιαννόπουλου πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς! Ο Μηνάς Γκέκος προσπάθησε με άμυνα ζώνης να περιορίσει τους γηπεδούχους, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-34.

Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε ως το +12 (48-36) στο 23’ της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα της ΑΕΚ και έφταναν σε εύκολα λέι απ. Η είσοδος του Περικλή Δορκοφίκη στο παρκέ και η εν γένει εξαιρετική παρουσία του Τέρελ Καστλ επέτρεψαν στην Ένωση να ροκανίσει
τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο με 63-59.

Οι δύο «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν το… βιολί τους και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να περάσει μπροστά στο σκορ με 67-68  στο 36’. Το ματς δεν ήταν σίγουρα για καρδιακούς. Τελικά, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, αφού πήραν σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ και έβαλαν «μεγάλα» καλάθια. Το σπουδαιότερο όλων προήλθε από τον Γιάννη Αθανασούλα, ο οποίος 1,51’ πριν από την εκπνοή με τρίποντο έκανε το 75-70. Το τελικό 78-75 προέκυψε από τη… ρουλέτα των βολών!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 41-34, 63-59, 78-75

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 11 (1), Βούγιανιτς, Γιαννόπουλος 4 (1), Τσιάρας 15 (1), Αθηναίου, Μπατής 7, Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 5, Ιωάννου 9 (1), Κοβίλ 16, Παραγιός 5, Μπάρλος 2
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 23 (1), Νικολαΐδης 9 (1), Παπανικολάου 4, Μακ 6, Ντικούδης 13, Δορκοφίκης 18 (1), Καλλινικίδης, Σπαρκς, Μελς 2