Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2011

«Πάνθηρες» στην παράταση

Ο Πανιώνιος σύρθηκε από τον πολύ καλό Ίκαρο Καλλιθέας στην παράταση (81-81), αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο έτρεξε 13-0 σερί και πήρε τη μεγάλη νίκη με 96-84.
Το ντέρμπι των… νοτίων προαστίων ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο από το ξεκίνημα. Ο Ίκαρος προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του Πανιωνίου με διεισδύσεις του Χάρις και εκμετάλλευση του παιχνιδιού του Τόμπσον μέσα στη ρακέτα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν έτσι να διατηρούν ισχνό προβάδισμα στο σκορ (8-9, 5’) οδηγώντας τον αγώνα σε γρήγορο τέμπο.
Ο Πανιώνιος με οργανωτή τον Μάριο Μπατή κατέβασε τον ρυθμό του αγώνα και με προσωπικές ενέργειες των Άλεξιτς και Τσιάρα προηγήθηκε 20-16 στο 9’. Ο Ίκαρος όμως, επανήλθε γρήγορα, επανέκτησε το προβάδισμα (20-21, 10’) και με τον Χάρις να… παρασέρνει κάθε παίκτη του Πανιωνίου που προσέτρεχε στο μαρκάρισμα του έφερε τον αγώνα στα μέτρα του (27-29, 15’).
Το τρίτο φάουλ του Τόμπσον προβλημάτισε τον Λυκογιάννη, αφού ο Μπαρτζώκας έδωσε εντολή να περάσει περισσότερες φορές η μπάλα στον Κόβιλ μέσα στη ρακέτα.
Οι «κυανέρυθροι» δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα τους, αφού προτίμησαν να χτυπήσουν από την περιφέρεια και ο Ίκαρος τρέχοντας στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε 32-36 στο 19’.
Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η μπάλα περνούσε συστηματικά κοντά στο καλάθι στα χέρια του Κόβιλ και έτσι ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (49-41, 25’). Η επιστροφή όμως, στο παιχνίδι του φορτωμένου με φάουλ Τόμπσον περιόρισε τη δράση του σέντερ του Πανιωνίου και έτσι σταδιακά ο Ίκαρος κατάφερε να ανακτήσει την επαφή του με το ματς.
Τρία συνεχόμενα τρίποντα του ΜακΑλάρνι και πέντε πόντοι του Τόμπσον έφεραν τους Καλλιθεάτες σε ρόλο οδηγού με 64-68 (34’) με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σταματήσουν τους Αμερικάνους αντιπάλους τους. Όταν σταμάτησε να πυροβολεί ο κοντός (ΜακΑλάρνι), ανέλαβε δράση ο ψηλός (Τόμπσον) και η διαφορά έφθασε στο +6 (70-76, 36’)
Η ισοπαλία εμφανίστηκε για μια ακόμα φορά στο παιχνίδι χάρη σε τρίποντο του Μπατή και γκολ-φάουλ του Κόβιλ (76-76, 37’). Η νευρικότητα έπειτα, δεν άφησε καμία να ξεφύγει στο σκορ. Με 3/4 βολές των Τόμπσον και Καράμπουλα ο Ίκαρος έκανε το 76-79 και ο Άντερσον με διείσδυση μείωσε σε 78-79 ένα λεπτό πριν από τη λήξη.
Ο Μπατής με 2/2 βολές στα -15’’ έκανε το 80-79, αλλά ο ΜακΑλάρνι με προσωπική ενέργεια ξεμαρκαρίστηκε και με σουτ από τα τέσσερα μέτρα έκανε το 80-81 στα -3’’. Ο Κράσιτς έκανε κακώς φάουλ στον Τσιάρα, αλλά ο φόργουορντ του Πανιωνίου είχε 1/2 βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 81-81.
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Πανιώνιος καθάρισε το παιχνίδι σχετικά εύκολα ξεκινώντας δυνατά το παιχνίδι. Με αρκετή ενέργεια από τους οπαδούς του που… έβαλαν φωτιά στο κλειστό της Αρτάκης οι «κυανέρυθροι» έτρεξαν 13-0 σερί για το 94-81 παίζοντας ιδανικά κοντά στο καλάθι και ψάχνοντας συνεχώς τους αιφνιδιασμούς.
Ο Ίκαρος δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι το τελικό 96-84 επικύρωσε μια αγχωτική, αλλά εξαιρετικά σημαντική νίκη του Πανιωνίου.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-36, 60-60, 81-81 (κ.α.), 96-84