Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Σπουδαίο «διπλό» πήρε ο Άρης στο κλειστό του Ελληνικού

Αν έχεις... Τάκερ, διάβαινε ...... με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάκερο Αρης επικράτησε της ΑΕΚ με 65-74...
Ο Αμερικάνος άσος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το «μπλακάουτ» της ΑΕΚ από το 32’ ως το 38’ όπου ο Άρης είχε ένα επιμέρους 15-2 κάνοντας το εις βάρος του 54-53 σε 56-68.
Η ΑΕΚ, με την ώθηση των 1500 οπαδών της, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της διοίκησης, μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με κορυφαίους τους Ντικούδη και Νικολαΐδη πήρε τα ηνία του ματς. Στο 7’ βρέθηκε να προηγείται με 12-6 ενώ έκλεισε στο δεκάλεπτο ούσα μπροστά στο σκορ με 17-12, απέναντι σε έναν κακό και ανοργάνωτο Άρη.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ ανέβασε στροφές, κυρίως λόγω του οίστρου του Μπράουν. Ο Αμερικάνος γκαρντ πήρε από το χεράκι την ομάδα του και την οδήγησε στο προσπέρασμα του 16’ (25-26). Και πάλι, όμως, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 33-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, καθώς κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ο Γάιος Σκορδίλης έσπασε το ένα καλάθι, με αποτέλεσμα να χρειαστεί ένα εύλογο χρονικό διάστημα ώστε να αντικατασταθεί. Ήταν ακόμη ένα τραγελαφικό σημείο σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη με ένα μικρό ηλεκτρονικό πίνακα της γραμματείας και ένα μικρό 24άρι χρονόμετρο (οι φωτεινοί πίνακες ήταν χαλασμένοι).

Οι γηπεδούχοι, με τον Ντικούδη να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, πέτυχαν να διατηρούν προβάδισμα της τάξης των 4-5 πόντων. Ωστόσο, ο Άρης παρά τις κακές επιλογές του Μπράουν, με ηγέτες τους Ταπούτο και Τάκερ, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 49-44 του 28’ και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 49-50.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της, γιατί από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση και πάλι ο Πι Τζέι Τάκερ, ο οποίος με προσωπικά καλάθια έφερε τον Άρη στο +7 στο 37’ (56-63). Κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε με τίποτα να σκοράρει και με τρίποντο του Ταπούτου στο 38’ (56-68) και οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-30, 49-50, 65-74
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 2, Σπαρκς 5(1), Νικολαϊδης 15(3/5διπ., 3/5τρ.), Παπανικολάου 2, Μακ 16(1/3β., 6/11διπ., 1/4τρ.), Ντικούδης 17(1/1β., 8/15διπ., 0/1τρ., 7ρ.), Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 2, Μελς 6.
Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 12(2/2β., 2/3διπ., 2/7τρ.), Ντάνστον 4, Ταπούτος 16(2/2β., 4/8διπ., 2/5τρ.), Τάκερ 28(6/10β., 11/16διπ., 12ρ.), Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 5(1), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας 7(1).