Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2011

H ώρα της... «μάχης»

Το πρώτο... ραντεβού

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να ευελπιστούν ότι η ενδεχόμενη νίκη τους θα συνδυαστεί και από την επιθυμητή... διαφορά, ώστε να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση της κορυφής στην κανονική περίοδο, η οποία θα τους χαρίσει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ.

Ο τεχνικός των πρωταθλητών Ελλάδος, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, εκτός του τραυματία Αλεξ Μάριτς, αναμένεται να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ανέβασε πυρετό κι έμεινε εκτός χθεσινοβραδινής προπόνησης, ωστόσο, στο «πράσινο» στρατόπεδο, πάντως, δεν ανησυχούν και περιμένουν τον αρχηγό να είναι κανονικά παρών στο τζάμπολ.

Στον αντίποδα, οι «ερυθρόλευκοι» φιλοδοξούν να κάνουν το... «διπλό» στο ΟΑΚΑ. Στην... αντίθετη περίπτωση ευελπιστούν σε μία ήττα με τη μικρότερη δυνατή διαφορά, ώστε να καταφέρουν να την υπερκαλύψουν στο ΣΕΦ.

Ο προπονητής των Κυπελλούχων Ελλάδος, Ντούσαν Ιβκοβιτς, φρόντισε να κρατήσει τους παίκτες του... προσγειωμένους, αλλά και συγκεντρωμένους στον στόχο τους.

Ο Μάρκο Κέσελ μπήκε στο πρόγραμμα της τελευταίας προπόνησης, ξεπερνώντας το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρούσε από τον αγώνα με την Καβάλα και τέθηκε στη διάθεση του «Ντούντα». Ο Σέρβος φόργουορντ ήθελε πολύ να λάβει μέρος στο ματς του ΟΑΚΑ και τελικά θα τα καταφέρει.

Πρόσωπο του αγώνα αναμένεται να είναι ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος επιστρέφει στην έδρα που πανηγύρισε τίτλους και πλέον καλείται να αντιμετωπίσει την... «φιλοξενία» των «πράσινων» φιλάθλων.

Η προϊστορία

Η αποψινή αναμέτρηση είναι η 25η των δύο ομάδων με οικοδεσπότη τον Παναθηναϊκό σε κανονική περίοδο σε επίπεδο Α1 (σ.σ από το 1986 μέχρι σήμερα).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος έχουν επικρατήσει 18 φορές, ενώ η τελευταία φορά που «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε εκτός έδρας νίκη επί του «αιωνίου» τους αντιπάλου ήταν στις 17 Φεβρουαρίου του 2007 (σ.σ 89-84 στο ΟΑΚΑ)

Οι «πράσινοι» έχουν ένα μικρό προβάδισμα και στο σύνολο των αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο, καθώς μετρούν 25 νίκες σε 47 αγώνες.