Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

ΠΑΟΚ... να γουστάρεις!

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος απείχε από τις περισσότερες προπονήσεις, αλλά ήταν παρών για να οδηγήσει μαζί με τον Ρόουλ Μάρσαλ τον ΠΑΟΚ στη νίκη επί του Άρη (79-74). Παράπονα για τη διαιτησία από τους «κίτρινους».
Το clasico της Θεσσαλονίκης μπορεί να μην είχε κόσμο λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων, όμως είχε αγωνία, ανατροπές, νεύρα, παράπονα και δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους έναν νικητή, που δεν ήταν οι ίδιοι. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος επέστρεψε μόλις χθες στις προπονήσεις του «δικεφάλου του Βορρά», αλλά στο παρκέ δεν φάνηκε καθόλου κάτι τέτοιο, με τον 31χρονο σέντερ να βάζει... στα καλάθια τους αντιπάλους του και με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ να συγκροτεί μαζί με τον Ρόουλ Μάρσαλ αχτύπητο δίδυμο, που ήταν αρκετό για να οδηγήσει τον ΠΑΟΚ στη μεγάλη νίκη επί του συμπολίτη Άρη.

Για τους «κίτρινους», πάντως, ο «Λάζος» δεν θα έπρεπε καν να ολοκληρώσει την αναμέτρηση στο κλειστό της Πυλαίας, αλλά να έχει αποβληθεί από τις αρχές της δεύτερης περιόδου, όταν χτύπησε ύπουλα τον Ντέγιαν Μπορόβνιακ στα γεννητικά όργανα! Εν τέλει, όπως κι ο Πι Τζέι Τάκερ που στην εξέλιξη απώθησε με το δεξί χέρι τον Γκετσέφσκι, συνέχισε με αντιαθλητικό φάουλ κι έφτασε να είναι εκ των βασικών πρωταγωνιστών της ομάδος του. Με δικούς τους πόντους, αλλά και των Μάρσαλ, Γκρέι και Γκετσέφσκι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε μέχρι το 14' να τρέξει 13-0 σερί και να ξεφύγει με +12 (28-16), αλλά ο Άρης δεν τα παράτησε και με δικό του 1-13 σερί, μείωσε μέχρι το ημίχρονο τη διαφορά στον έναν πόντο (33-32).

Το πρόβλημα που αντιμετώπισε στο δεξί πόδι ο Μπόμπι Μπράουν στέρησε στο δεύτερο 20λεπτο από τους «κίτρινους» μία επιπλέον λύση στην επίθεση, εκεί όπου στην τρίτη περίοδο αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα, με συνέπεια να ξαναδούν τον ΠΑΟΚ να «χτίζει» διαφορά. Το ουσιαστικό παιχνίδι του Παπαδόπουλου στο «ζωγραφιστό» και δύο τρίποντα του Μάρσαλ έστειλαν τους γηπεδούχους στο 26' εκ νέου στο +12 (56-44), με τη διαφορά λίγο πριν από τη διακοπή για την έναρξη της τέταρτης περιόδου να φτάνει και στους 16 πόντους (62-46)!

Η άμυνα των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ άργησε να αποδώσει καρπούς, αλλά έστω και αργά ο Άρης, που αγωνίστηκε σε όλη την τέταρτη περίοδο χωρίς τον Νίκο Χατζηβρέττα, που από ασυνεννοησία αποχώρησε με 5 φάουλ, ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης Ο Τάκερ ανέλαβε πρωτοβουλίες και με τον Χρήστο Ταπούτο να βρίσκει κι αυτός το δρόμο προς το καλάθι, το ντέρμπι στο 38' ξανάγινε... ντέρμπι (72-71)! Λίγο αργότερα ο «Λάζος» φάνηκε να κάνει βήματα, αλλά οι διαιτητές στην αρχή της προσπάθειάς του σφύριξαν φάουλ στον Τζον Τάκερ και με 2/2 βολές έκανε το 74-71, πριν χρεωθεί στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κώστας Χαραλαμπίδης με βήματα!

Σαν να μην έφτανε αυτό στον Άρη, με 10'' να απομένουν για τη λήξη δεν κατάφερε να πάρει το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ, με τον Παπαδόπουλο να ανανεώνει την επίθεση στο άστοχο σουτ του Τζάστιν Γκρέι και τον Μάρσαλ με νέες 2/2 βολές να «γράφει» το 76-71. Ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν αρκετός για να ανατραπεί η διαφορά των 5 πόντων, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μεγάλη νίκη, έστω κι αν δεν κάλυψε το -13 (81-68) του πρώτου γύρου στο Αλεξάνδρειο.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήγε στο 9-7 κι εξακολουθεί να καταδιώκει το τρίτο Μαρούσι (10-6), με τους «κίτρινους» από την άλλη, να έρχονται... στα ίσα τους (8-8) και να απομακρύνονται από την τετράδα...

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 33-32, 64-54, 79-74
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 26 (5/14δίπ., 3/4τρίπ., 7/8β., 5ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Αποστολίδης, Δέδας 4, Ντόζιερ 4 (6ρ.), Γκρέι 13 (2/7τρίπ., 3ασ., 3λ.), Παπαδόπουλος 21 (8/12δίπ., 5/10β., 10ρ., 5λ.), Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 11 (3ασ., 2κλ.), Καλαμπάκας
Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 7 (2ασ.), Ταπούτος 19 (5/10δίπ., 1/5τρίπ., 6/8β., 7ρ., 3λ.), Τάκερ 10 (3λ.), Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 5, Σλούκας 12 (4ασ., 3λ.), Τόμας 9