Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2011

Δώρο Ζούρου στον Ολυμπιακό!

Η Ζαλγκίρις του Ηλία Ζούρου νίκησε 85-84 στην παράταση τη Φενερμπαχτσέ και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ελπίζει βάσιμα ότι μπορεί να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Φενέρ υπέστη την πρώτη της ήττα στο TOP16 και η πρώτη θέση του ομίλου είναι πια ορατή για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται το «διπλό» επί της Βαλένθια για να ισοβαθμήσουν με τους Τούρκους με ρεκόρ 3-1 και έπειτα να κυνηγήσουν μια απλή νίκη στην Κωνσταντινούπολη για να πάρουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, όπως και τα δυο τελευταία χρόνια που παίρνουν το «εισιτήριο» για το Final Four.

Το ματς της Ζαλγκίρις με τη Φενέρ ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να μεριμνούν περισσότερο για την άμυνα κρατώντας χαμηλό ρυθμό. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να ξεφύγει στο σκορ με την Ζαλγκίρις να εκμεταλλεύεται την απουσία του Ούκιτς.

Η Φενερμπαχτσέ κατάφερε να ξεφύγει με +6 (60-66) στο 39’, αλλά οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 67-66 τρέχοντας σερί 7-0. Ο Σον Μέι κέρδισε γκολ-φάουλ για το 67-69 στα -46’’, αλλά ο Καλνιέτις στην επόμενη φάση ισοφάρισε σε 69-69 στα -35’’.

Οι Τούρκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν μπροστά όταν ο Σαβάς πάσαρε στα χέρια του Κόλινς, αλλά ο Γιανκούνας στην τελευταία επίθεση του αγώνα δεν ευστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Φενέρ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Σαβάς, αλλά η Ζαλγκίρις με δύο απανωτά τρίποντα των Κόλινς και Κλιμαβίτσιους προηγήθηκε με 81-78 ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Ονάν μείωσε σε 81-80 στην επόμενη φάση, αλλά οι 1/2 βολές του Πότσιους και οι 2/2 του Ντελινινκάιτις έκαναν το 84-80. Ο Πρέλντζιτς προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά το άστοχο τρίποντο του με το σκορ στο 85-82 εξάλειψε τις πιθανότητες της Φενέρ για ανατροπή.

Μετά από χρήση του instant replay, ο Ντελινινκάιτις είχε 0/2 βολές -1,6’’ δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα αφήνοντας το σκορ στο 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 30-31, 49-49, 69-69 (κ.α.), 85-84
Ζαλγκίρις (Ζούρος): Μπράουν 6, Τσάπιν, Πότσιους 13 (2/7 διπ., 2/3 τριπ.), Καλνιέτις 7, Ντελινινκάιτις 13(1), Κλιμαβίτσιους 9 (3/5 τριπ.), Γιανκούνας 5 (7 ριμπ.), Κουζμίνσκας 2, Μαριάνοβιτς 5, Ουάτσον 4, Κόλινς 9(1/2 τριπ.), Πλέιστεντ 12 (5/5 διπ.).
Φενερμπαχτσέ (Σπάχια): Ονάν 23 (5/6 διπ., 4/6 τριπ.), Λαβρίνοβιτς 8 (4/4 διπ.), Γιασικεβίτσιους 2 (4 λ., 3 ασίστ), Πεκέρ 4, Σαβάς 10 (4/12 διπ., 6 ριμπ.), Κίνσεϊ 8, Τόμας 3, Μέι 7, Πρέλντζιτς 19 (6/11 διπ., 2/7 τριπ., 6 ριμπ.).