Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011

Δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτση (22π., 11ρ.) και άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Μπατίστ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 76-74 της Κάχα Λαμποράλ και παραμένει φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς του oμίλου, έστω κι αν δεν κάλυψε τη διαφορά.
Οι «πράσινοι» είναι στην κορυφή και με δύο νίκες κόντρα σε Λιέτουβος και Ουνικάχα θα «καθαρίσουν» την πρωτιά ανεξαρτήτων άλλων αποτελεσμάτων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο Μπατίστ 4,2 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά σε αυτό το διάστημα ο Σαν Εμετέριο πρόλαβε να τρέξει όλο το γήπεδο και να κερδίσει φάουλ από τον Σάτο 2 δέκατα πριν την εκπνοή. Ευτυχώς, για τους «πράσινους» ήταν άστοχος και στις δύο βολές με αποτέλεσμα να αποφευχθεί η παράταση. Με τον… αέρα του κόσμου τους και τον Αντώνη Φώτση να σκοράρει 8 πόντους με το… καλημέρα του αγώνα οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ και στο 4’ κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά πόντων (14-3). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε ο…. βομβαρδισμός τριπόντων από πλευράς Βάσκων. Με μπροστάρη τον Σαν Εμετέριο (4/6 τριπ. ως το 10’) έκλεισαν την… ψαλίδα ως το φινάλε της πρώτης περιόδου (21-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Λόγκαν που με 4/5 «βόμβες» έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 18’ (36-39) πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με 40-39 υπέρ του «τριφυλλιού». Όπως εύκολα μπορεί κανείς να αντιληφθεί κρατιούνταν μέσα στο παιχνίδι ελέω της τρομερής τους ευστοχίας σε σουτ τριών πόντων (10/18 τριπ.). Οι Φώτσης (12π.) και Νίκολας (10π.) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, που είχαν σαφώς έναν πιο ορθολογικό τρόπο επίθεσης. Το πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα ήταν προφανές αλλά είχε να κάνει και με την τύχη των Βάσκων που είχαν πολλά εύστοχα σουτ από τα 8 και τα 8,5 μέτρα, ακόμη και με ταμπλό.

Φυσικά, δεν θα μπορούσε αυτό να συνεχιστεί ως το τέλος του ματς. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη άλλων λύσεων στο σκοράρισμα από τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και κατάφεραν και πάλι να «χτίσουν» μια αξιόλογη διαφορά, που στο 29’ έφτασε στους 11 πόντους (59-48). Ο Φώτσης συνέχιζε το… χαβά του και κρατούσε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό (59-50 στο 30’).

Το θρίλερ είχε... Μπάτμαν

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 8-0 για την Κάχα και 2/2 τρίποντα του Χουέρτας με αποτέλεσμα να μειώσει σε 59-58. Ο Ζέλικο Ομπράνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν με ένα σερί 4-0 (63-58 στο 33’) έπειτα από ένα κάρφωμα του Μάικ  Μπατίστ και ένα αυτοκαλάθι του Πέπε Σόου. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας αφού οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις είτε από τον Χουέρτας, είτε από τον Σαν Εμετέριο, είτε από τον Τελέτοβιτς.

Το φινάλε του αγώνα δεν ήταν για καρδιακούς. Με τρίποντο του Φώτση στα -38,5’’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 72-66 αλλά με τρίποντο του Τελέτοβιτς και γκολ φάουλ του Μπατίστα 38’’ πριν την εκπνοή (ήταν το 5ο φάουλ του Διαμαντίδη) έφεραν το ματς στα ίσια. Ακολούθησε μεγάλο καλάθι του Μπατίστ στα 28’ (74-72) αλλά ο Χουέρτας απάντησε με 2/2 βολές στα -19’’ (74-74). Στα -4,2’’ ο Μπατίστ κέρδισε φάουλ και αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (76-74). Και όμως  ο χρόνος που έμεινε ήταν αρκετός  ώστε ο Σαν Εμετέριο να τρέξει όλο το γήπεδο και να κερδίσει φάουλ από τον Σάτο 2 δέκατα πριν από την εκπνοή. Ευτυχώς, όμως, ήταν άστοχος και στις δύο βολές με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2 (3ασ.), Περπέρογλου 10 (3/8δίπ., 1/5τρίπ., 1/2β., 3ασ., 3λ.), Μπατίστ 12 (6ρ.), Φώτσης 22 (5/5δίπ., 3/5τρίπ., 3/3β., 11ρ., 2ασ., 3κλ., 1κοψ., 0λ.), Σάτο 6 (1/4δίπ., 3ασ.), Νίκολας 12 (3/6τρίπ., 2ασ.), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (1/4δίπ., 0/4τρίπ., 5/6β., 5ασ., 2κλ., 2λ.), Βουγιούκας 3, Καλάθης
Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17 (3/4τρίπ., 2ασ., 3λ.), Λόγκαν 21 (5/7τρίπ.), Τελέτοβιτς 8 (1/4δίπ., 28τρίπ., 0/2β., 7ρ., 2ασ., 4λ.), Μπατίστα 7 (8ρ.), Σαν Εμετέριο 19 (3/3δίπ., 4/8τρίπ., 1/6β., 2ασ., 3λ.), Όλεσον (3ασ.), Σο 2 (2ασ.), Μπάρατς, Μπιέλιτσα