Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαίο «διπλό» στη Βαλένθια

Με πρωταγωνιστές τους Νεστέροβιτς και Σπανούλη στα κρίσιμα ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαίο «διπλό» στη Βαλένθια (85-79) κάνοντας άλμα πρόκρισης για τα playoffs και με νίκη στην Πόλη κατακτά την πρωτιά του ομίλου.
Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή στόχο να οδηγήσει το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό απαγορεύοντας στη Βαλένθια να τρέξει και να πάρει αυτοπεποίθηση από εύκολα καλάθια. Οι «ερυθρόλευκοι» στην επίθεση στηρίχθηκαν στους Σπανούλη και Μπουρούση και κατάφεραν να αποκτήσουν τον έλεγχο του ματς μετά το 7ʼ (10-7).

Ο «Kill-Bill» τρύπησε αρκετές φορές την άμυνα της Βαλένθια και ο Μπουρούσης κάνοντας πολύ καλή δουλειά απέναντι σε Γιαβτόκας και Λίστσουκ οδηγώντας αμφότεροι με αποκλειστικά δικούς τους πόντους (6 και 10 αντίστοιχα) τον Ολυμπιακό στο 14-16 του 10ʼ.

Η είσοδος του Νεστέροβιτς έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ποικιλία στο παιχνίδι των Πειραιωτών κοντά στη ρακέτα με τον Σλοβένο να συνεργάζεται άψογα με τον Σπανούλη και να συνδυάζεται πολύ καλά με τον εκάστοτε πάουερ φόργουορντ (Έρτσεγκ ή Μαυροκεφαλίδης).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε έτσι να φθάσει στο +9 (17-26) στο 12ʼ δείχνοντας πως το ματς ήταν στα μέτρα του. Οι Ισπανοί όμως, χτύπησαν στο ανοικτό γήπεδο και βρίσκοντας αρκετές φορές ανοργάνωτη την άμυνα των «ερυθρολεύκων» κατάφερναν να μειώσουν στον πόντο (27-28, 17ʼ).
Με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να χτίσει και πάλι υπέρ του διαφορά (29-34, 19ʼ), αλλά η Βαλένθια με δυο σερί τρίποντα των Μαρτίνεζ και Ναβάρο έκανε το 37-34 (20ʼ) και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο, ο Σπανούλης πήρε την ευθύνη και ισοφάρισε σε 37-37 με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα.

Ο χαμηλός ρυθμός του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε στο ελάχιστο με την Βαλένθια ωστόσο, να εκμεταλλεύεται αρκετά συχνά τα λάθη του Ολυμπιακού με συνέπεια να τρέξει σερί 11-2 σερί για το 54-48 στο 28ʼ. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έχοντας στη σύνθεση τους ταυτόχρονα τους Πελεκάνο και Γκόρντον δεν είχαν αξιόπιστες επιθετικές επιλογές. Για τρία λεπτά προς το τέλος της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες δεν σκόραραν εντός παιδιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα μέτρα τους (54-53, 29ʼ), αλλά μετά από νέο επιθετικό μπλοκάρισμα του Ολυμπιακού η Βαλένθια απέκτησε και πάλι ευρύ προβάδισμα (59-53, 32ʼ) διατηρώντας τον έλεγχο του ματς.

Η ισορροπία άλλαξε όταν ο Νεστέροβιτς ανέλαβε δράση αξιοποιώντας πλήρως τις ασίστ των Σπανούλη και Παπαλουκά. Ο Σλοβένος σέντερ πέτυχε δέκα πόντους στην τελευ6ταία περίοδο και με δικά του καλάθια ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από ώρα (73-77, 39ʼ).
Ο Κουκ με τρίποντο πήγε να δυσκολέψει τα πράγματα για τους Πειραιώτες, αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο πέτυχε το 76-80 βάζοντας σε στέρεες βάσεις την νίκη που ολοκληρώθηκε μετά από τη ρουλέτα των βολών, όπου οι παίκτες του Ολυμπιακού αποδείχθηκαν ψύχραιμοι φθάνοντας στη μεγάλη νίκη με 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-37, 55-53, 79-85

Βαλένθια (Πέσιτς): Κουκ 11 (3/5 τριπ., 5 ασίστ), Αγκουστίν 3, Κλαβέρ 16 (8/10 β., 4/8 διπ., 6 ριμπ., 4 ασίστ), Λίστσουκ 9 (4 ριμπ.), Ναβάρο, Μαρτίνεζ 12 (2/6 τριπ.), Πιετρούς 2, Σαβάνοβιτς 16 (3/7 διπ., 2/5 τριπ.), Ντε Κολό 2, Γιαβτόκας 8.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4 (6 ασίστ), Νεστέροβιτς 16, Σπανούλης 18 (3/6 τριπ.), Μπουρούσης 12 (3/9 διπ., 1/3 τριπ.), Πελεκάνος 4, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 12 (3/5 διπ., 1/1 τριπ.), Τεόντοσιτς 11 (1/5 διπ., 1/5 τριπ.), Γκόρντον 2.