Τετάρτη, 23 Φεβρουαρίου 2011

Ξαφνικά ο Άρης της ελπίδας!!!!!!!!

Ο Άρης κέρδισε 78-73 την Μπουντιβέλνικ και με νίκη την επόμενη αγωνιστική επί της ΛεΜαν και ήττα των Ουκρανών από την Γκέτινγκεν προκρίνεται στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Eurocup.
Οι «κίτρινοι» πέτυχαν τη δεύτερη τους νίκη στο Last 16 του Εurocup και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης. Για να βρεθούν στην επόμενη φάση χρειάζονται την νίκη στο Αλεξάνδρειο την επόμενη εβδομάδα επί της ΛεΜαν και ταυτόχρονα ήττα της Μπουντιβέλνικ από την Γκέτινγκεν. Σε αυτή την περίπτωση ο Άρης θα ισοβαθμεί με την αποψινή του αντίπαλο, αλλά λόγω των δυο νικών στα μεταξύ τους ματς, θα πάρει την πρόκριση.

Ο Άρης γνώριζε ότι έπρεπε να διαβεί τον… μονόδρομο της νίκης στην Ουκρανία για να μπορέσει να έχει ελπίδες για τη συνέχεια του Eurocup. Οι δυο τελευταίες βαριές ήττες από την Γκέτινγκεν και το Περιστέρι είχαν ρίξει αρκετά τη ψυχολογία των «κιτρίνων» πουν ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένοι το παιχνίδι.

Η Μπουντιβέλνικ ήθελε την νίκη που θα κατοχύρωνε την πρόκριση της στην επόμενη φάση και ελέγχοντας πλήρως το ματς στο πρώτο ημίχρονο έφθασε να προηγηθεί ακόμα και με 15 πόντους (42-27) διαφορά στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Παρόλα αυτά, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης με ηγέτη τον Μπόμπι Μπράουν και άξιους συμπαραστάτες του τους Ταπούτο και Τάκερ, κατάφερε να τρέξει σερί 17-1 με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου παίζοντας πάρα πολύ αποτελεσματικά στην άμυνα και προηγήθηκαν με 43-44 (26’).

Οι Ουκρανοί επανήλθαν και πάλι στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Μπίλι Κις που πυροβολούσε έξω από τα 6,75 μ. προηγήθηκαν με 53-48 στο 30’. Οι Ταπούτος, Τάκερ και Χαραλαμπίδης όμως, ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να φέρουν και πάλι το ματς στα μέτρα του Άρη από τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ο Άρης κράτησε για τέσσερα λεπτά άπονη την Μπουντιβέλνικ και με σερί 11-0 βρέθηκε από το -4 (58-54, 32’) στο +7 (58-65) δείχνοντας ότι το «διπλό» ήταν κοντά. Όσο και αν μείωσαν οι γηπεδούχοι, οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και πήραν τη μεγάλη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-27, 53-50, 73-78

Μπουντιβέλνικ (Μπεροκάλ): Κις 17 (1/6 διπ., 3/6 τριπ., 3 κλεψ.), Μόρλεϊ 12 (4/7 διπ., 10 ριμπ.), Γουίλσον 6 (5 ριμπ.), Ίκοβλεφ 3(1), Στεφανίσιν, Ζαμπιρτσένκο 5 (1), Σπένσερ 5(1/4 διπ., 1/5 τριπ., 6 ασίστ), Ανισίμοφ 4, Αγκαφόνοφ 12 (2/2 διπ., 2/2 τριπ., 7 ριμπ.), Μπετς 9.
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (8/10 διπ., 2/4 τριπ., 3 ριμπ., 2 κλεψ., 5 ασίστ), Ταπούτος 16 (2/5 διπ., 3/5 τριπ., 4 ριμπ.), Χατζηβρέττας 9 (3/4 τριπ.), Χαραλαμπίδης 8, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας, Τάκερ 15 (5/10 διπ., 15 ριμπ., 4 ασίστ), Τόμας 4 (5 ριμπ.).