Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

«Βασιλιάς» Ηλυσιακός, ουραγός ΑΕΚ!

Τεράστια νίκη που τον φέρνει για πρώτη φορά φέτος πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού πήρε ο Ηλυσιακός επί της ΑΕΚ (75-63), με την «Ένωση» να παίρνει τη θέση του και να ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τον Ηρακλή!
Πλέον το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη μετρά πέντε νίκες, ενώ η «Ένωση» ισοβαθμεί στην τελευταία θέση μαζί με τον Ηρακλή (νίκησε στη Ρόδο) με τέσσερις νίκες και είναι μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν μεγαλύτερη ποικιλία στο σκοράρισμα και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου απέναντι σε μια κακή ΑΕΚ που τα περίμενε όλα από τον Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς (23 π.) Καρύδας, Κυρίτσης και Τόντιτς ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Το παιχνίδι επιβεβαίωσε από το ξεκίνημά του τον χαρακτήρα ντέρμπι τον οποίο είχε και πριν από την έναρξή του. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι όπου με Κοχαντάρεβιτς και Ντικούδη είχε υπεροπλία. Στο 9’ η «Ένωση» προηγήθηκε με 15-20, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-21 χάρη σε τρίποντο του Καρύδα στην εκπνοή.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πέντε σερί πόντους του Νίκου Χατζή και άλλους δύο του Μίροσλαβ Τόντιτς (27-22 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 4-0 από τον εκπληκτικό Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί από τους ψηλούς του Ηλυσιακού. Ο Σέρβος σέντερ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, κρατώντας μόνος του την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι (36-34 στο 20’). Αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη «ποικιλία» στο σκοράρισμα και γενικά το παιχνίδι τους ήταν περισσότερο ισορροπημένο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ψηλοί της ΑΕΚ (Ντικούδης, Κοχαντάρεβιτς) φορτώθηκαν με τρία φάουλ με αποτέλεσμα να καθίσουν στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα από αλλού με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός που όπως προαναφέραμε μπορούσε με περισσότερους τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι να πάρει τα ηνία του αγώνα. Με λέι απ του Κυρίτση προσπέρασε με 49-42 στο 26’ ενώ στο 28’ η διαφορά πήγε στο +8 (52-44), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-46. Στο +10 πήγε η διαφορά στο 31’ (56-46) με καλάθι του Τόντιτς.

Κάπου εκεί οι άστοχοι φιλοξενούμενοι είδαν το… χάρο με τα μάτια τους και αποφάσισαν να σοβαρευτούν. Με δύο τρίποντα των Μπόιντ, Ντικούδη και Νικολαΐδη αλλά και ένα φόλοου του Κοχαντάρεβιτς μείωσαν σε 60-57 στο 35’. Στην επόμενη φάση, όμως ο Σέρβος χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ και κάθισε στον πάγκο. Η διαφορά όμως δεν έπεφτε κάτω από αυτό το «μαξιλαράκι» ασφαλείας. Έτσι, ο Ηλυσιακός με τρίποντο του Καρύδα 51’’ δεύτερα πριν από το τέλος έγινε το 71-62 και τα πάντα κρίθηκαν. Το τελικό 75-63 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-34, 54-46, 75-63
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (2τρίπ., 5ασ.), Γουέμπ 3, Κυρίτσης 12 (6ρ.), Χατζής 7, Παπαντωνίου 2, Κουκουλάς 9, Τόντιτς 11 (7ρ.), Κασελάκης, Μπάξτερ 11 (1τρίπ., 7ρ.), Γαλιώτος, Ντόουσον 6 (7ρ.)
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 6 (3ασ.), Κοχαντάρεβιτς 23 (9ρ.), Νικολαΐδης 11 (1), Παπανικολάου, Χαρτ 5 (1), Ντικούδης 12 (1τρίπ., 3ασ., 9ρ.), Δορκοφίκης 1, Καλλινικίδης 2, Μάντιτς, Μπόιντ 3 (1)