Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011

Με μοιραίο... Φεζόν η Βουλγαρία

Το Βέλγιο είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, η μπάλα όμως δεν τους έκανε το χατίρι, ο Φεζόν υπέπεσε σε φάουλ στέλνοντας τη Βουλγαρία στην γραμμή της.. φιλανθρωπίας και συγχρόνως στην πρώτη της νίκη (68-65).

Βέλγιο και Βουλγαρία δεν είχαν το καλύτερο ξεκίνημα στη διοργάνωση, το πρώτο γνώρισε βαριά ήττα από τη Γεωργία (59-81), ενώ η δεύτερη πάλεψε, αλλά ένα τρελό σερί 11-0 των Σλοβένων δεν τους επέτρεψε να κάνουν θετική πρεμιέρα (67-59).
Σήμερα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Ανά διαστήματα ξέφευγαν, ωστόσο, με Βαν Ρόσομ και Βαν ντεν Σπίγκελ από τη μία και Ρόουλαντ και Βιντένοφ από την άλλη φρόντιζαν να φέρνουν την ισορροπία στο παιχνίδι. Στο τέλος η αναμέτρηση απέκτησε δραματική τροπή. Το σκορ ήταν στο 67-65 και το Βέλγιο είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση.
Ο Μουρς προσπάθησε να σκοράρει, η μπάλα... χάθηκε και ο Φεζόν υπέπεσε σε φάουλ στέλνοντας τον Ντέγιαν Ιβάνοφ στη γραμμή των βολών. Έτσι η Βουλγαρία πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, ενώ τα πράγματα πλέον δεν εξελίσσονται καλά για την ομάδα του Βελγίου.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 32-33, 56-52, 68-65
Βουλγαρία (Μπαρκόφσκι): Ντ. Ιβάνοφ 3 (1/2βολ., 6ριμπ.), Κ. Ιβάνοφ 8 (2/6δίπ., 3ριμπ.), Ρόουλαντ 22 (8/12δίπ., 6/7βολ.,2ριμπ.), Κοστόφ 6 (1/2τρίπ.), Βιντένοφ 17 (3/6τρίπ.), Αβράμοφ, Ζ. Γκεοργκίεφ 3 (1/2τρίπ., 2ριμπ.), Α. Γκεοργκίεφ 3, Μπάνεφ 2, Βαρμπάνοφ 4
Βέλγιο (Καστέλς): Μουρς 9 (2/3δίπ., 1/5τρίπ., 2ριμπ., 3ασ.), Βαν Ρόσομ 17(2/2δίπ., 3/6τρίπ., 4/5βολ., 4ριμπ.), Μπέγκιν 13 (1/2τρίπ., 2ριμπ.), Εμπόμα 8, Λάουερς, Μούγια 3, Φεζόν 3, Ντε Ζεβ, Βαν ντεν Σπίγκελ 12 (6/7δίπ., 8ριμπ.), Μπενγκά