Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2011

Πο-πο-(βιτς) ένας Τόμιτς!

Με κορυφαίους τους Μάρκο Πόποβιτς (23π, 4ασ) και Άντε Τόμιτς (26π. 8ριμπ, 4ασ), η Κροατία νίκησε το Μαυροβούνιο με 87-81 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης του τρίτου ομίλου. Κακό το συγκεκριμένο αποτέλεσμα για την Εθνική.

Οι Κροάτες φαίνεται πως το πάθημα από τους Σκοπιανούς τους έγινε μάθημα και έτσι η Κροατία μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε 8-2. Το Μαυροβούνιο, όμως, μάζεψε αμέσως τη διαφορά για το 12-11. Τότε ήταν που Άντε Τόμιτς και Μάρκο Πόποβιτς ανέλαβαν δράση και με σερί 11-0, οι Κροάτες προηγήθηκαν 23-11 για να τελειώσει το πρώρο δεκάλεπτο με 24-16.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η μπάλα περνούσε σε κάθε επίθεση των Κροατών από τα χέρια του Άντε Τόμιτς και εκείνος την έβαζε, σχεδόν πάντα, στο καλάθι. Έτσι, παρόλο που οι Μαυροβούνιοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης δεν τους το επέτρεπε. Νταγκίσεβιτς, Ντάσιτς και Γέρετιν έκαναν όλη τη δουλειά για την ομάδα τους, αλλά δεν μπορούσαν να κερδίσουν τους Πόποβιτς και Τόμιτς, οι οποίοι έδειχναν σε μαγική βραδιά. Παρόλο που το Μαυροβούνιο δεν μπορούσε να προσπεράσει στο σκορ, πάντα ήταν κοντά στην Κροατί με το ημίχρονο να τελειώνει 46-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Πόποβιτς και Τόμιτς συνέχισαν να κάνουν ζημιά, την ίδια ώρα που το Μαυροβούνιο τα περίμενε όλα από τον Γέρετιν. Οι Κροάτες, όμως, με τέτοιο Πόποβιτς και τέτοιον Τόμιτς δεν έχαναν. Και έτσι διατήρησαν τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε 67-60. Στο τέλος, οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, μείωσαν σε 80-77, αλλά μέχρις εκεί. Στη ρουλέτα των βολών οι Κροάτες ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-42, 67-60, 87-81
Κροατία: Τόμιτς 26 (8ριμπ, 4ασ), Άντριτς 3, Πόποβιτς 23 (1ριμπ, 4ασ), Μπογκντάνοβιτς 6, Στίπτσεβιτς, Ντράπερ 9 (12ριμπ), Σιμόν 9, Μάρκοτα 8π, Ρούντες, Ζόριτς 3.
Μαυροβούνιο: Βούτσεβιτς 4, Γιέρετιν 18, Μπάκιτς, Σκεπάνοβιτς 7, Κουκ 5 (4ριμπ, 8ασ), Βράνιες, Μπιέλιτσα 9, Ντραγκίσεβιτς 17 (3ριμπ), Πέκοβιτς 9, Ντάσιτς 12.