Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011

Πάρτε τις... εγγυήσεις μας!

Οι Φινλανδοί ζητούν εγγυήσεις για να πουν το ΟΚ στη δανειοδότηση της Ελλάδας και ο Μπουρούσης με την παρέα του έδωσαν τις καλύτερες με το 81-61 και... το «2 στα 2» της Εθνικής στο Ευρωμπάσκετ! Ρεπό την Παρασκευή, με Σκόπια το Σάββατο!

Κορυφαίος για την Εθνική Ελλάδος ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο σέντερ της  Αρμάνι Τζινς Μιλάνο είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Αρκετά καλός ήταν και ο Νίκος Ζήσης, αλλά και ο Αντώνης Φώτσης. Πλέον η Εθνική πηγαίνει στο ρεπό της πρώτη και αήττητη.

Οι διεθνείς γνώριζαν πως οι Φινλανδοί θα ήταν ανταγωνιστικοί. Το ξεκίνημα για τη «γαλανόλευκη» ήταν καλό. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε με 6-0, οι Φινλανδοί απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 για το 6-6, αλλά με Μπουρούση, Φώτση και Καλάθη, η Εθνική μας έκανε το 12-6. Η Εθνική μας έδειχνε πως μέσω της άμυνάς της άρχισε να βάζει τους...νόμους της στο παρκέ και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 20-14 υπέρ μας.

Κόπονεν, Λι και Χαφ έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά από κάθε άλλων στην Εθνική μας και έτσι οι Φινλανδοί μείωσαν με τρίποντο και φάουλ του Χαφ σε 24-22, έξι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ντέτμαν συνέχισαν να είναι σε απόσταση βολής (32-28) μέχρι τη στιγμή που αποφάσιαν οι διεθνείς μας να... τελειώσουν το ματς. Με επιμέρους σκορ 9-1, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +12 (41-29), αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο, με την Εθνική να δέχεται ένα χαζό τρίποντο για το 41-32.

Οι Φινλανδοί προσπάθησαν αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο να μπουν και πάλι στο ματς, αλλά πότε ο Μπουρούσης, πότε ο Φώτσης και πότε ο Ζήσης, τους έκοβαν την όρεξη. Οι διεθνείς μας δεν ήταν τόσο καλοί στην επίθεση, αλλά στην άμυνα ήταν εξαιρετικοί. Έτσι η διαφορά ανέβαινε αργά αλλά σταθερά. Μάλιστα στο 27' έφτασε ακόμη και στο +15 (51-36) και τότε ήταν που οι Φινλανδοί κατάλαβαν πως δεν έχουν καμία τύχη και έριξαν λευκή πετσέτα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, μια και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε. Ο Μπουρούσης έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Φινλανδών, Ζήσης, Μπράμος και Κουφός ακολούθησαν σε απόδοση τον σέντερ της Αρμάνι Τζινς Μιλάνο και έτσι η διαφορά έφτασε στο +21 (73-52), τρία λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4ριμπ, 5ασ), Μπουρούσης 19 (9ριμπ), Ζήσης 14 (4ριμπ, 3ασ), Βασιλειάδης 5 (1ριμπ, 2ασ), Καλάθης 6 (2ριμπ, 4ασ), Φώτσης 9 (7ριμπ, 1ασ), Παπανικολάου 2 (2ριμπ, 1ασ), Μαυροειδής 2, Μπράμος 9 (1ριμπ), Κουφός 7 (2ριμπ), Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6 (3ριμπ).
Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Νίκιλα 1, Μουουρίνεν 2, Χαφ 5, Λι 13, Σαλίν 6, Κοτί 1, Κόπονεν 21, Μακαλάινεν, Μότολα 5, Βιρτάνεν 6, Ράνικο 1.