Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011

Αγχωτική... πρώτη για Πολωνία

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Πολωνία κατάφερε να ξεφύγει στο τέλος της αναμέτρησης και να «σφραγίσει» την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας κόντρα στους Πορτογάλους (73-81).

Πορτογαλία και Πολωνία ήθελαν όσο τίποτα την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική «μάχη». Και οι δύο την περισσότερη διάρκεια της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ. Η Πορτογαλία πήρε μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (25-20), αλλά η ομάδα του Άλες Πίπαν ισορρόπησε αμέσως το παιχνίδι. Στη συνέχεια με ένα μικρό σερί και τον Ντα Σίλβα να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση οι Πορτογάλοι πέρασαν ξανά μπροστά στο +8 (29-21, 18').

Η Πολωνία κατά την επιστροφή ανάκαμψε γρήγορα και με επιμέρους σκορ 2-16 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Καμία ομάδα όμως δεν ήταν πρόθυμη να «χαρίσει» την νίκη. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι τα τελευταία λεπτά με την ομάδα του Πίπαν να έχει ελαφρύ προβάδισμα και την Πορτογαλία να παλεύει για τη νίκη. Τάβαρες και Κόστα ευστόχησαν σε τρίποντα (71-73, 39') λίγο πριν τη λήξη αλλά οι Πολωνοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ψυχραιμία από την γραμμή των βολών κι ένα τρίποντο του Κοσζάρεκ «σφράγισε» την πρώτη τους νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα:13-10, 36-29, 49-49, 73-81
Πορτογαλία (Πάλμα): Ταβάρες 13 (2/4δίπ., 2/4τρίπ.), Κόστα 13 (3/7τρίπ., 2ασ.), Μινχάβα 2, Φονσέκα 2, Ντα Σίλβα 12 (3/4δίπ., 1/4τρίπ., 4ασ.), Αντράντε 8 (1/4δίπ., 1/4τρίπ.), Σίλβα, Εβόρα 2, Γκονσάλβες, Μιράντα 9 (1/4τρίπ., 4ριμπ.), Σάντος 12 (3/4δίπ., 1/4τρίπ.)
Πολωνία (Πίπαν): Βερίσα 16 (4/4δίπ., 2/7τρίπ., 2/2βολ., 4ριμπ., 3ασ.), Λαπέτα 2, Σκιμπνιέφσκι 4, Βατσίνσκι, Παμούλα, Λέοντσικ 11 (4/6δίπ., 9ριμπ.), Σβέιτσικ 13 (3/9δίπ., 2/3τρίπ.), Κελάτι 8 (1/3τρίπ., 5/6βολ.), Στζότσκα 1, Βισνιέφσκι, Χρίτσανιουκ 8 (2/4δίπ.), Κοσζάρεκ 18 (4/5βολ., 3/6τρίπ., 3ριμπ., 4ασ.)