Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2011

Yπόθεση ενός δεκαλέπτου

Η Φινλανδία είχε δείξει στα πρώτα της δύο ματς κόντρα σε Κροατί και Ελλάδα πως όποιος την υποτιμούσε θα το πλήρωνε. Οι Βόσνιοι το έκαναν και το πλήρωσαν πολύ ακριβά γνωρίζοντας την ήττα με 92-64.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Κόπονεν δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι των Βόσνιων, αλλά ο Κοϊβίστο έκανε σπουδαία δουλειά και έτσι έδινε τις απαντήσεις που έπρεπε στον Ντόμερκαντ για το 24-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ντόμερκαντ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαίτερα πίσω από τα 6,75. Έτσι οι Βόσνιοι, παρά την κάκιστη ημέρα στην βρέθηκε ακόμη μια φορά ο Μίρζα Τελέτοβιτς, έμεναν κοντά στο ακορ. Κοτί, Σαλίν, Λι και Χαφ πήραν το παιχνίδι πάνω τους και έτσι οι Φινλανδοί βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 42-38.

Και στη συνέχεια απέδειξαν στο τρίτο δεκάλεπτο πως όποιος τους υποτιμήσει θα το πληρώσει. Οι Βόσνιοι πίστεψαν πως αργά ή γρήγορα θα γυρνούσαν το ματς, κάτι, όμως, το οποίο δεν έγινε ποτέ.

Αντίθετα Οι Φινλανδοί παίζοντας... διαστημικό μπάσκετ, κατάφεραν να διαλύσουν τους Βόσνιους και ουσιαστικά να «κλειδώσουν» τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο. Επιμέρους σκορ στη συγκεκριμένη περίοδο 34-18, με τον Ντόμερκαντ να μένει από δυνάμεις και τον Κόπονεν να παίρνει φωτιά. Έτσι, το 76-56 του τρίτου δεκαλέπτου ήταν φυσιολογική συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 24-20, 42-38, 76-56, 92-64
Φινλανδία: Κοϊβίστο 17 (3ριμπ, 2ασ), Νίκιλα 2, Μουουρίνεν 4, Χαφ 7 (6ριμπ, 2ασ), Λι 12 (2ριμπ, 2ασ), Σαλίν 9 (7ριμπ, 4ασ), Κοτί 10 (2ριμπ), Κόπονεν 14 (2ριμπ, 3ασ), Μακαλάινεν, Μότολα 10, Βιρτάνεν, Ράνικο 7 (3ριμπ, 6ασ)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη: Γκόρντιτς, Νέσοβιτς, Τζάζβιν, Ίκονιτς 8, Μιλόσεβιτς 2, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 2, Κικάνοβιτς 7, Τελέτοβιτς 6 (6ριμπ), Ντόμερκαντ 25 (5/7τριπ, 3ριμπ), Ντέντοβιτς 2, Μπαϊράμοβιτς 11.