Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

Νίκησε & ελπίζει ο Πανελλήνιος!

Ο Πανελλήνιος ήξερε ότι η νίκη είναι μονόδρομος απέναντι στην Καντού και αυτό επιτεύχθηκε (59-54)! Οι «Ολυμπιονίκες» με νίκη απέναντι στην Χρόνιγκεν θα αγκαλιάσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup!

Ο Πανελλήνιος πήρε μία σημαντική νίκη επί της Καντού στη Λαμία, αλλά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να φτάσει στο +15, ώστε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου. Την τελευταία αγωνιστική του ε' ομίλου, οι «Ολυμπιονίκες» με νίκη απέναντι στην Χρόνιγκεν, θα αγκαλιάσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup.

Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, θέλοντας να αφήσει τα άσχημα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, μπήκε στο παρκέ με μόνο στόχο τη νίκη που θα το κρατούσε ζωντανό στη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες προτίμησαν τις επιθέσεις κοντά στο καλάθι, ενώ ο ρυθμός κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς κάτι που μαρτυρά και το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι έχοντας πολυφωνία στην περιφέρεια κατάφεραν να «χτίσουν» μία μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (30-25) που θα τους έδινε δύναμη για το δεύτερο μέρος.

Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος έχοντας κορυφαίους τους Μπέιλι (14π.)  Σκλάβο (11π.) και Όστοϊτς (12π.) κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +11 (52-41). Αξιοσημείωτο για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι ο Ματσαρίνο ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της ομάδος του την τελευταία περίοδο έπειτα από 9 προσπάθειες. Παρόλα αυτά στο τελευταίο μέρος «τρόμαξαν» τους γηπεδούχους, καθώς με διαδοχικές εύστοχες βολές κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στους -3 (54-51). Οι «Ολυμπιονίκες», όμως αντέδρασαν γρήγορα και πήραν μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια της ομάδος στο θεσμό.

Τα δεκάλεπτα:14-12, 30-25, 44-37, 59-54
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 6, Κράμπενχοφτ 6, Καραθανάσης, Σκλάβος 11(1/2τρίπ.), Όστοϊτς 12 (4/9δίπ.), Κομποδιέτας 6 (1/1δίπ., 1/1τρίπ.), Τσακαλέρης, Μπέιλι 14 (3/8δίπ.), Ούντριχ 4
Καντού (Τριντσιέρι): Μίτσοφ 6, Όρτνερ 11, Λέουνεν 15 (6/7δίπ.), Μαρκονάτο 4, Ματσαρίνο 9 (1/6τρίπ.), Μίαν 2, Ουρμπούτις, Ντίβιακ, Ταμπού 2,Γκριν 5 (5/6β.)