Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Άλωσε την Ν. Σμύρνη η Καβάλα

Η Καβάλα πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, απέναντι στον νευρικό Πανιώνιο (73-79), που γνώρισε την τρίτη του ήττα στο κλειστό της οδού Αρτάκης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Σίμονς (24π.)
Ο Πανιώνιος προερχόταν από ένα μεγάλο «χαστούκι» στη Ρόδο την προηγούμενη αγωνιστική από τον Κολοσσό, αυτός ίσως ήταν ο λόγος που ήταν αρκετά νευρικός τόσο από τη γραμμή των βολών, όσο και από κοντινά καλάθια. Η Καβάλα ήταν περισσότερο ποιοτική, εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Μάριου Μπατή, που δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την πρώτη της εκτός έδρα νίκη. Πλέον οι «αργοναύτες» φτάνουν τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα και δείχνουν ότι παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουν είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν οποιοδήποτε αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά  στο παρκέ, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ γρήγορος με το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσεται  συνεχώς. Η Καβάλα στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε την άσχημη άμυνα τον γηπεδούχων και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-2, ενώ στο 16’ κατάφερε να φέρει τη διαφορά στους δέκα πόντους (25-35). Ο Πανιώνιος παρόλα αυτά με τρίποντα από τους ΜακΛίοντ και Μπατή επέστρεψε στο παιχνίδι και ισοφάρισε κατά τη λήξη του ημιχρόνου (42-42).

Στην επιστροφή στο παρκέ ο Πανιώνιος με δύο lay up του Βούγιανιτς έκανε το +4 (46-42), αλλά από κει και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «αργοναύτες»  στη συνέχεια με εφτά προσωπικούς πόντους του Σίμονς άγγιξαν το +7, με τον Πανιώνιο που αν και αντιμετώπιζε το πρόβλημα του τραυματισμού του Μάριου Μπατή στο πρώτο μέρος, να φέρνει τη διαφορά στο -3 κατά τη λήξη της περιόδου (59-62).

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αρκετά αγχωμένο, ενώ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη. Η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα που της έδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-42, 59-62, 73-79
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ 15 (3/4δίπ.,2/10τρίπ.), Αθανασούλας, Βούγιανιτς 9 (3/6δίπ.), Τσιάρας 2, Αθηναίου, Μπατής 9 (2/3τρίπ.), Γιάνκοβιτς 5, Ιωάννου 1, Σαρικόπουλος, Ελονού 9 (3/12δίπ.), Παραγυιός 2, Μπάρλος 21 (6/10δίπ., 1/3τρίπ., 6/7β.)
Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 4, Παλάσιο 17 (3/6δίπ., 2/4τρίπ.), Κοστόφ, Χαφ 9 (2/3δίπ.), Παπανικολάου, Σίμονς 24 (10/18δίπ.,4/6β., 8ριμπ.), Γεωργάκης 2, Τζόροβιτς 8 (3/6δίπ.), Καραποστόλου 13 (2/3δίπ.,2/4τρίπ.), Αγγελόπουλος 2