Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Δυσκόλη νίκη για τον ΠΑΟ

Ο Πανελλήνιος έβαλε για περισσότερο από ένα ημίχρονο σε δύσκολη θέση τον κακό Παναθηναϊκό, αλλά με την άμυνα να διορθώνεται και τρία... συλλεκτικά τρίποντα, η νίκη είχε «πράσινο» χρώμα (73-80) στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας για τη 13η αγωνιστική της Α1.
Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε ζητήσει από τους παίκτες του να δείξουν σωστή αντίδραση μετά την ήττα της Τετάρτης στο ντέρμπι «αιωνίων», αλλά εκείνοι μάλλον... αλλού είχαν το μυαλό τους εκείνη την ώρα. Με μέτρια προς κακή εικόνα για περισσότερο από είκοσι λεπτά, οι πρωταθλητές Ελλάδος κοιτούσαν τον Πανελλήνιο να τους «χτυπά» με κάθε τρόπο, δίχως εκείνοι να μπορούν να αντιδράσουν. Η διακοπή του ημιχρόνου και προφανώς οι... φωνές του Σέρβου προπονητή έφεραν αποτελέσματα στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό, έχοντας βασικό «όπλο» την πιεστική άμυνα, να ανατρέπει την κατάσταση και έστω και δύσκολα, να φτάνει στη δωδέκατη φετινή νίκη του.

Οι «πράσινοι» αναγκάστηκαν να κυνηγούν από την αρχή στο σκορ, αφού, παρότι έφτιαχναν αρκετά ελεύθερα σουτ, δεν μπορούσαν να τα μετατρέψουν σε πόντους. Απόδειξη τα 0/6 τρίποντα της πρώτης περιόδου και τα 0/11 συνολικά μέχρι το ημίχρονο (0/4τρίπ. ο Νίκολας). Συν τοις άλλοις, στα πρώτα δέκα λεπτά είχαν «πουλήσει» έξι φορές την μπάλα, με τον Πανελλήνιο να λέει «ευχαριστώ» και να φτάνει μέχρι και σε διψήφια διαφορά (29-17 στο 14')!

Όλως παραδόξως, ο «πονοκέφαλος» για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ένας πρώην παίκτης του, ο Νίκος Ξανθόπουλος. Ο 27χρονος ήταν για τους «Ολυμπιονίκες» ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές, έχοντας φτάσει στο πρώτο εικοσάλεπτο τους 15 πόντους με 3/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ είχε και τρεις ασίστ. Δυστυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαφανισμένος. Η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν αστειευόταν...

Το χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο «Ζοτς» με Καϊμακόγλου στο «4» και Φώτση στο «5» για το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου απέδωσε καρπούς (σ.σ. ο Κώστας Τσαρτσαρής δεν αγωνίστηκε, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο), με την πίεση να είναι ασφυκτική σε όλο το παρκέ και τον γρήγορο ρυθμό στην επίθεση να βολεύει έκτοτε μόνο τους «πράσινους». Στο 23' ο Ντρου Νίκολας έσπασε το ρόδι πίσω από τα 6,75 μέτρα (44-41) για το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ομάδος του έπειτα από δώδεκα άστοχες προσπάθειες και λίγο αργότερα το σκηνικό διαφοροποιήθηκε πλήρως. Στο 27' το νέο τρίποντο από τον Ρομέιν Σάτο (50-53) έδωσε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κι αύξησε τη διαφορά μέχρι και το +15 (57-72 στο 34').

Σμιθ και Ούντριχ προσπάθησαν να πιέσουν εκ νέου, αλλά με τον Ξανθόπουλο να σκοράρει για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 35' (61-72) δεν υπήρχε γυρισμός, αφού οι παίκτες του Τριφυλλιού δεν είχαν όρεξη για νέες περιπέτειες...

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-36, 54-61, 73-80
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 17 (4/7δίπ., 3/5τρίπ., 10ασ.), Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 18 (11ρ.), Σκλάβος, Ούντριχ 20 (7/8δίπ., 2/3τρίπ., 5λ.), Φράνσις 6 (4λ.), Κολώκας, Κομποδιέτας
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9 (1/3τρίπ.), Μπατίστ 14, Φώτσης 9 (0/3τρίπ.), Σάτο 9 (1/2τρίπ.), Νίκολας 6 (1/6τρίπ.), Διαμαντίδης 10 (0/5τρίπ., 10/10β., 4ασ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 6 (0/2τρίπ.), Καϊμακόγλου 13 (0/1τρίπ.)

Συνολική στατιστική:
Πανελλήνιος: 23/41δίπ., 5/15τρίπ., 12/15β., 20-7ρ., 16ασ., 8κλ., 16λ., 0κοψ., 24φ.
Παναθηναϊκός: 25/34δίπ., 3/22τρίπ., 21/26β., 22-11ρ., 14ασ., 9κλ., 14λ., 1κοψ., 20φ.