Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Τελευταία… παράσταση με νίκη

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Περιστερίου (69-60), στο τελευταίο παιχνίδι μπροστά στο κοινό του, πριν ισχύσει η ποινή των τεσσάρων αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1.
Αν και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 18 πόντους, το Περιστέρι με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φέρει τη διαφορά στο -3 την τελευταία περίοδο, χωρίς να καταφέρει να φύγει με τη νίκη από την Πυλαία, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησε με 69-60 στον τέλος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι με το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Ρόουλ Μαρσαλ,  με δύο τρίποντα του Αμερικανού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-3 στα πρώτα 4' της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το Περιστέρι να βρίσκεται πίσω στο σκορ  με 19-11.

Ο Μάρσαλ συνέχισε  στο ίδιο μοτίβο και στο 17’ έκανε το 33-15, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +18, με το ημίχρονο να τελειώνει με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 16, πόντους (36-20). Τα τρίποντα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά στο πρώτο μέρος, με το Περιστέρι να σουτάρει με 30%, έχοντας 3/10 και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν 6/11 και ποσοστό 55% αντίστοιχα.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, το… κρεσέντο του Μάρσαλ συνεχίστηκε και το σκορ στο 24’ ήταν 46-29. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το σουτ τους από την περιφέρεια και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβρισκαν τις λύσεις είτε με τον Παπαδόπουλο, που πέτυχε 9 πόντους στην Τρίτη περίοδο, είτε με τον Μάρσαλ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, καθώς με σερί 7-0 μείωσαν σε 51-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Η μεγάλη αντεπίθεση συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια και της τελευταίας περιόδου, με τον Μάντζαρη να πετυχαίνει το τρίποντο και να μειώνει στους 4 πόντους στο 32’, ενώ ο Κινγκ με τρίποντο στο 35’ μείωσε στο καλάθι, κάνοντας το 54-51, με τα ποσοστά του ΠΑΟΚ να μειώνονται συνεχώς. Το τρίποντο του Γκρέι στο 36’ έδωσε «ανάσα» 8 πόντων στον Δικέφαλο, ο οποίος διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε σημαντική νίκη με σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-20, 51-42, 69-60
ΠΑΟΚ (Σκουρτόπουλος): Μάρσαλ 17, Αποστολίδης 2, Δέδας 7, Ντόζιερ 4, Γκρέι 11, Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης 3, Γκετσέφσκι 12
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 3, Κινγκ 12, Ψαρόπουλος, Μάντζαρης Αντ. 6, Σκοτ 14, Τσιάκος 8, Πέτρουλας 2, Σένσλεϊ 11, Λούμπι 2, Μότσνικ 2.