Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

«Πέταξε» ψηλότερα ο Ίκαρος

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ίκαρος, που κέρδισε με 83-68  την ΑΕΚ στο κλειστό της Γλυφάδας και τη «βύθισε» ακόμη περισσότερο...
Δεδομένων και των νικών του Ηλυσιακού και του Πανελληνίου, η Ένωση βρίσκεται σε τεράστιο κίνδυνο αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία. Χάρις και Τόμσον ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων με 16 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ προσπάθησαν ο Μάκης Νικολαΐδης και ο νεοαποκτηθείς Τζάρετ Χαρτ.

Ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος την έλλειψη επιθετικού πλάνου της ΑΕΚ και την αδυναμία των περισσότερων παικτών της να παίξουν άμυνα. Με τους Κράσιτς και ΜακΑλάρνι κατάφερε να διατηρεί τα ηνία του αγώνα και από το 7o λεπτό να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων (18-7) και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-16. Από πλευράς φιλοξενούμενων μόνο ο Μάκης Νικολαΐδης απειλούσε ποστάροντας ως σέντερ…

Η έξοδος του Άκη Καλλινικίδη από το παρκέ απελευθέρωσε τον Λανς Χάρις, που ανέβασε στροφές και στο 14’ έφερε τη διαφορά στην ανώτατη τιμή της, το +18 (36-18). Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει με τον Περικλή Δορκοφίκη, μείωσε στους δέκα (36-26), αλλά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +15 (45-30).

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρέθηκαν να προηγούνται με 23 πόντους διαφορά (59-36). Ο Μηνάς Γκέκος αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα βάζοντας χαμηλό σχήμα στο παρκέ και εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο. Η συγκεκριμένη κίνηση έφερε αποτέλεσμα, καθώς αποσυντόνισε τον Ίκαρο και έφερε τη διαφορά στους δέκα πόντους (61-51 στο 28’) πριν από τη λήξη της περιόδου με 66-55.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις λιγοστές πιθανότητες που είχαν για νίκη και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 33’ κατάφεραν με γκολ-φάουλ του πολύ καλού Χαρτ να μειώσουν σε 70-62! Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά, καθώς για ένα τρίλεπτο (από το 34’ ως το 37’) το σκορ ήταν 74-65. Σε αυτό το διάστημα φορτώθηκαν με υπερβολικό πέμπτο φάουλ οι Καλλινικίδης και Καστλ, με αποτέλεσμα να βγουν από το παρκέ. Στο επόμενο λεπτό ο Ίκαρος σκόραρε τρεις πόντους με βολές και ξέφυγε με +12 (77-65) και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση-νίκη. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε πλήρη ανατροπή από τη στιγμή που επιθετικά ήταν τόσο άστοχοι. Έτσι, ήρθε φυσιολογικά το τελικό 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-30, 66-55, 83-68
Ίκαρος Καλλιθέας(Λυκογιάννης): Χάρις 16 (4/9δίπ., 12ριμπ.), Αγαδάκος 2, Φαλέκας, Καράμπουλας 8 (1/4τρίπ.), Πολυτάρχου 5 (1/1τρίπ.), Τόμπσον 16 (6/6δίπ.), Καλαμπόκης 10 (3/5δίπ.), ΜακΑλάρνι 10 (2/3δίπ., 2/3τρίπ.), Κερασοβίτης 1, Κατούφας 3, Πετροδημόπουλος 1, Κράσιτς 11(3/5τρίπ., 4ριμπ.)
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 11 (1/3τρίπ.), Νικολαϊδης 13 (3/7τρίπ.), Παπανικολάου 4, Χαρτ 4, Ντικούδης 12 (5/10δίπ., 6ριμπ.), Δορκοφίκης 5, Καλλινικίδης 7 (1/3τρίπ.), Μελς 9 (1/1τρίπ.)