Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου 2011

Ουκρανία - Βέλγιο 74-61

Η Ουκρανία νίκησε με 74-60 το Βέλγιο και έτσι δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία στον τέταρτο όμιλο με αποτέλεσμα να προκριθεί η Γεωργία, την οποία θα αντιμετωπίσει η Εθνική μας στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Οι Βέλγοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-5 με τους Ουκρανούς να δυσκολεύονται πάρα πολύ στην επίθεση. Οι Ουκρανοί μείωσαν σε 16-13 με σερί 8-0 για την Ουκρανία, Μάλιστα, οι Ουκρανοί κατάφεραν να μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο το σερί τους στο 14-0 για το 19-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μονόλογο των Ουκρανών και το επιμέρους σκορ ήταν 30-10 στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα εκεί να κριθεί το ματς. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 43-26 με τους Βέλγους να δείχνουν πως δεν μπορούν να αντιδράσουν. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες.

Έτσι, οι Ουκρανοί δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (56-39). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βέλγοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά. Ο Βαν Ρόσομ προσπαθούσε μαζί με τον Λάουερς, αλλά οι Ουκρανοί έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Κραφστόφ (13π, 16ριμπ) και τον Πετσέροφ (15π, 2ριμπ), πήραν τη νίκη με 74-60 και έστειλαν στον όμιλο της Εθνικής μας τη Γεωργία.

Δεκάλεπτα: 13-16, 43-26, 56-39, 74-60
Ουκρανία: Πουστοζβόνοφ 4, Λουκάσοφ 8 (1ριμπ, 6ασ), Μπερτ 9 (3ριμπ, 4ασ), Κολσένκο 10 (1ριμπ), Λιπονιφ 5, Ζαμπριτσένκο 4, Σαλτόβετς 2, Πετσέροφ 15 (2ριμπ, 2ασ), Λίστσουκ 2, Φεσένκο 2, Κραφστόφ 13 (16ρ)
Βέλγιο: Μουρς, Βαν Ρόσομ 17, Λάουερς 13 (3ριμπ, 6ασ), Μούγια 2, Φαϊσόν 5, Ζέεφ 10 (6ριμπ), Βαν Ντεν Σπίγκελ 5, Μ' Μπένγκα 9 (2ριμπ)