Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2011

Η εκδίκηση των Ισπανών ήταν… κρύα

Οι Ισπανοί δεν ξέχασαν την περσινή ήττα στα προημιτελικά από την Σερβία και πήραν τη ρεβάνς (84-59) με ένα χρόνο καθυστέρηση σε ένα ματς που δεν σταμάτησαν να τρέχουν και να πιέζουν.

Το περσινό πάθημα έγινε μάθημα στους Ισπανούς που παρουσιάστηκαν σοβαροί και διαβασμένοι απέναντι στους Σέρβους και πήραν την νίκη που τους επιτρέπει να κοιτούν προς την κορυφή του ομίλου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έβλεπαν το ματς με τους «πλάβι» ως ορόσημο, αφού ο αποκλεισμός από την οκτάδα του Μουντομπάσκετ πέρσι τους είχε στοιχίσει αρκετά. Το βίντεο με το τρίποντο του Τεόντοσιτς άλλωστε, έπαιζε σε όλες τις ισπανικές ιστοσελίδες το τελευταίο διήμερο…

Από τα πρώτα λεπτά οι Ισπανοί είχαν ως στόχο να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στα χέρια των αδερφών Γκασόλ που σε ένα ακόμα παιχνίδι σήκωσαν στις πλάτες τους το σκοράρισμα (15-5, 5’). Η Σερβία ήταν αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά με τον Κρστιτς να προσπαθεί να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα τη διαφορά, αλλά ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού και η αδυναμία των παικτών του Ίβκοβιτς να
ακολουθήσουν τους Ισπανούς.

Οι Ρούμπιο, Καλντερόν, Ρούντι και Ναβάρο έτρεχαν ασταμάτητα τροφοδοτώντας συνεχώς τους Πάου και Μαρκ Γκασόλ που έκαναν πλάκα ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά (39-22, 17’), την ώρα που ο εκνευρισμός των Σέρβων τους οδηγούσε σε εύκολα λάθη και σε δυο τεχνικές ποινές που χρεώθηκε ο πάγκος λόγω διαμαρτυρίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της και παίζοντας πιεστική άμυνα ακόμα και αν η διαφορά είχε φθάσει στο +29 (70-41, 29’), αποδιοργάνωσε πλήρως τη Σερβία που δεν μπορούσε να ανασάνει και φυσικά ούτε και να εκδηλώσει επίθεση με σωστές προϋποθέσεις.

Τελευταία προσπάθεια για να σώσουν τα προσχήματα, έκαναν οι Σέρβοι μέχρι τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν μείωσαν σε 70-54 (33’) με πρωταγωνιστή τον Τέπιτς με σερί 13-0. Η διαφορά όμως, ήταν αρκετά μεγάλη ήδη και έτσι με δυο συνεχόμενα καλάθια του Μαρκ Γκασόλ και τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στο ρόλο του δημιουργού, η Ισπανία διατήρησε το ευρύ της προβάδισμα και ολοκλήρωσε το ματς στο +25 (84-59).

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-32, 70-49, 84-59
Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ Π. 26 (7/9 β., 8/10 δίπ., 1/1 τρίπ., 8 ριμπ.), Φερνάντεζ 2 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Ρούμπιο 2 (3 ασίστ), Ναβάρο 14 (3/5 δίπ., 2/8 τρίπ., 5 ασίστ), Καλντερόν 8 (2/2 τριπ., 3 ασίστ), Ρέγες 4, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο 2, Γιούλ 2, Γκασόλ Μ. 20 (8/15 δίπ., 10 ριμπ.), Ιμπάκα 1, Σάδα 1.
Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 6 (6 ασίστ), Τέπιτς 8 (2/5 δίπ.), Πάουνιτς 3 (1/2 τρίπ.), Μπιέλιτσα 4, Μάρκοβιτς 1, Σαβάνοβιτς 11 (3/4 τρίπ.), Κέσελ 3 (1/2 δίπ.), Κρστιτς 12 (5/7 δίπ., 7 ριμπ.), Πέροβιτς 5, Μαριάνοβιτς, Μάτσβαν 6.