Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011

Τα κανόνια του Ναβαρο-νε!

Με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να κάνει ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, η Ισπανία νίκησε με το άκρως πλασματικό 91-79 τη διοργανώτρια του Ευρωμπάσκετ Λιθουανία και έδειξε έτοιμη για... απονομή. Ακόμη και στους 30 έφτασε η διαφορά.

Οι Ισπανοί δεν είχαν πείσει με τις εμφανίσεις τους στα πρώτα ματς της διοργάνωσης, αλλά κόντρα στη Λιθουανία απέδειξαν πως το έκαναν επίτηδες και κρατούσαν δυνάμεις για... τα καλά ματς. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο και η παρέα του μπήκαν στο παιχνίδι με πολύ άγριες διαθέσεις και μέσα σε λίγα λεπτά η διαφορά άγγιξε... αστρονομικά επίπεδα. Ο γκαρντ της Μπαρτσελόνα έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και έτσι το ματς κρίθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να προηγούνται με 31-12.

Η μπασκετική παράσταση των πρωταθλητών Ευρώπης, όμως, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ναβάρο, Καλντερόν και Πάου Γκασόλ έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε. Μάλιστα, δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου είχαμε και double score (28-56) για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 62-36 υπέρ των Ισπανών, οι οποίοι την ώρα που πήγαιναν στα αποδυτήρια τούς χειροκροτούσε όλο το γήπεδο.

Το τρίτο δεκάλεπτο θα πρέπει να είναι το μόνο που θα θέλουν να θυμούνται ο Κεμζούρα και οι παίκτες του από το συγκεκριμένο ματς. Καουκένας και Πόσιους προσπάθησαν να μαζέψουν κάπως την κατάσταση και να μην ξεφύγει τελείως η διαφορά. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 81-59, με τους Λιθουανούς να μην μπορούν να καταλάβουν τι τους είχε βρει. Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε επειδή... έπρεπε.

Δεκάλεπτα: 12-31, 36-62, 59-81, 79-91
Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 11 (1ριμπ, 1ασ), Καλνιέτις 7π (2ριμπ, 3ασ), Ντελινικάιτις 3, Πόσιους 11 (2ριμπ, 3ασ), Γιανκούνας 8, Σονγκάιλα 4, Γιασάιτις 6 (5ριμπ, 2ασ), Βαλαντσιούνας 13 (2ριμπ, 3ασ), Λαβρίνοβιτς 3 (8ριμπ), Γιασικεβίτσιους 6, Γιαφτόκας 7.
Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 17 (4ριμπ, 3ασ), Φερνάντεθ 8 (5ριμπ, 4ασ), Ρούμπιο, Ναβάρο 22 (1ριμπ, 4ασ, 5τριπ), Καλντερόν 12 (4ριμπ, 4ασ), Ρέγιες 4, Γιουλ 5, Μ. Γκασόλ 8 (8ριμπ), Ιμπάκα 15 (9ριμπ), Σάδα.