Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Ξέσπασμα... στο αντίο του Ντρούκερ

Ο Άρης επιβλήθηκε της Μπουντιβέλνικ (85-69) στην πρεμιέρα του Last 16 του EuroCup, στο τελευταίο παιχνίδι του Σαρόν Ντρούκερ στον πάγκο των «κιτρίνων».
Ο Άρης υποδέχτηκε την Μπουντιβέλνικ στο Αλεξάνδρειο, με τα φώτα να είναι στραμμένα στον πάγκο. Ο Σαρόν Ντρούκερ καθοδήγησε  για τελευταία φορά την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη νικηφόρα πρεμιέρα του Last 16 του EuroCup. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο νεοαποκτηθείς Τζον Τόμας, που ήρθε το μεσημέρι Τρίτης (18/01) στη χώρα μας , για λογαριασμό των «κιτρίνων».

Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ ήθελε τη νίκη περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους, καθώς η πορεία του στο πρωτάθλημα δε θυμίζει σε τίποτα την ευρωπαϊκή.

Ο Άρης μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι, έχοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους Ουκρανούς και να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης.  Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο +7 (22-15). Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα με το παιχνίδι να έχει μονόπλευρο ενδιαφέρον.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή,  με τον Άρη να μετατρέπει ένα περίπατο… σε ντέρμπι! Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 9-0, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (41-39), ενώ στη συνέχεια να ισοφαρίσουν (45-45). Στο τέλος οι γηπεδούχοι συνήλθαν, με καλές άμυνες στον Μπίλι Κις, αλλά και με την επίθεση του Άρη φανερά βελτιωμένη το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.
Ο Κώστας Σλούκας (15π., 3/3δίπ., 1/1τρίπ., 6/8βολ.) και ο Μπόμπι Μπράουν (23π., 5/10δίπ., 3/3τρίπ., 4/4βολ.) σημείωσαν εξαιρετική εμφάνιση στη σημερινή νίκη των «κιτρίνων».

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-30, 59-53, 85-69
Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 23 (3/3τρίπ.), Ντάνστον 6, Ταπούτος 15 (6/9δίπ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 6,(1/2δίπ.), Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 11 (4/9δίπ.), Χρυσικόπουλος 2, Σλούκας 15 (3/3δίπ.), Τάκερ 5 (1/1τρίπ.)
Μπουντιβέλνικ (Μπεροκάλ): Κις 10 (3/3δίπ.), Μόρλεϊ 14 (6/9δίπ.), Γουίλσον 14 (4/8δίπ.), Στεφάνισιν 6, Λουκάσοφ 5, Ανισιμόφ 12 (5/11δίπ.), Μπετς 8 (3/3δίπ.)