Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2011

Απέδρασε με «Red-Span»

Με ηγέτη τον Σπανούλη (30π.) που πέτυχε καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε, ο τραγικός Ολυμπιακός έφυγε… ζωντανός από τη Ρόδο κερδίζοντας τον μαχητικό Κολοσσό (71-68) που τον έκανε να καρδιοχτυπήσει.

Ο Ολυμπιακός απογοήτευσε με την εμφάνισή του στο Βενετόκλειο βλέποντας κατάματα την ήττα από τον Κολοσσό. Διασώθηκε χάρη στον Βασίλη Σπανούλη που πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη πετυχαίνοντας καθοριστικό τρίποντο για το 67-70, αλλά οι εντυπώσεις δεν σώθηκαν. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν νωθροί και χωρίς πλάνο στην επίθεση, ενώ αμυντικά ήταν ευάλωτοι από το γρήγορο παιχνίδι των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου που με ηγέτες τους Καλάθη και Τσάμη έφθασαν κοντά στη μεγάλη έκπληξη. O Κολοσσός εντυπωσίασε με την εμφάνιση του αποδεικνύοντας ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Ο Κολοσσός συνηθίζει να ανεβάζει ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο σε όλα τα παιχνίδια του, ακόμα και στο Βενετόκλειο. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Ολυμπιακό στους περισσότερους αγώνες του. Το κίνητρο όμως των «θαλασσί» και η ευκαιρία που τους δινόταν να κοιτάξουν στα μάτια τους Πειραιώτες διαμόρφωσε μια υπέρ τους κατάσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, που τους έδωσε το δικαίωμα να ελπίζουν ότι μπορούν να ελέγξουν την αναμέτρηση.
Με εντολή του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι παίκτες του επιδίωξαν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και δοκιμάζοντας αρκετές φορές το… χέρι τους έξω από τα 6,75 μ. προηγήθηκαν με 13-7 στο 7’ αποδιοργανώνοντας πλήρως τον Ολυμπιακό.
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να φανούν αποτελεσματικοί με το δίδυμο Τεόντοσιτς-Γκόρντον στην περιφέρεια και έτσι σύντομα ο Ίβκοβιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Σπανούλη για να πιέσει περισσότερο τους γκαρντ του Κολοσσού και να αποκτήσει ο Ολυμπιακός σταθερή απειλή από την περιφέρεια.
Ο Κολοσσός συνέχισε να προηγείται (17-12, 9’), αλλά το παιχνίδι είχε αποκτήσει πια... τρελό ρυθμό με τις επιθέσεις να λήγουν στα 10-15 δεύτερα. Οι Ροδίτες άντεξαν σε αυτό το τέμπο μέχρι το 23’ (27-20). Έπειτα, ο Σπανούλης ανέλαβε ατομικές πρωτοβουλίες στην επίθεση και παίζοντας συχνά pick 'n' roll με τον Γλυνιαδάκη κατάφερε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό σε 17-0 σερί (27-37, 17’).
Η σφιχτή άμυνα των «ερυθρολεύκων» και η βιασύνη του Κολοσσού στην επίθεση που έφερε αρκετά λάθη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να θέσουν τις βάσεις για να χτίσουν σημαντική διαφορά, η οποία ωστόσο εξαφανίστηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
Ο Κολοσσός πήγε στο ημίχρονο με -9 (32-41), αλλά με 12-3 σερί στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ισοφάρισε τον Ολυμπιακό (44-44) χτυπώντας και πάλι έξω από τα 6,75 μ.
Οι Πειραιώτες έδειξαν και πάλι προβλήματα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, ενώ έχοντας συχνά αργές επιστροφές στην άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να μείνει μπροστά στο σκορ (48-46) μέχρι το 27’ και να μείνει σε απόσταση αναπνοής (52-54) μέχρι και λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, χωρίς να επηρεαστεί από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σφαιρόπουλος για διαμαρτυρία σε αντικανονικό «κρέμασμα» του Έρτσεγκ από τη στεφάνη.
Ο Σπανούλης ηγήθηκε και αυτή τη φορά της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού, αλλά χωρίς να διαθέτει συμπαραστάτες στην προσπάθειά του, ο Κολοσσός συνέχισε να βρίσκεται σε επαφή με το σκορ (61-63, 36’) έχοντας τους Καλάθη και Τσάμη σε εκπληκτική μέρα.
Η νευρικότητα των δύο ομάδων στα τελευταία λεπτά οδήγησε σε πολλά άστοχα σουτ, αλλά ο Καλάθης με τέσσερις πόντους ισοαφάρισε σε 65-65 ένα λεπτό πριν από το φινάλε και έβαλε φωτιά στο ματς. Ο Σπανούλης με 2/2 βολές στα -44’’ έκανε το 65-67 και στην επόμενη επίθεση ο Κολοσσός με τον Καλάθη ισοφάρισε εκ νέου σε 67-67. Ο Σπανούλης δεν άφησε κανέναν άλλο στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού. Ανέλαβε την ευθύνη και με τρίποντο από την κορυφή ευστόχησε για το 67-70 δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-41, 55-59, 68-71
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 23 (5/6 β., 6/12 διπ., 2/4 τριπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ), Καυκής 5 (1/2 διπ., 1/2 τριπ.), Τζόρνταν 3 (1/2 τριπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ), Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 4, Χαρισης 8 (7 ριμπ.), Τσάμης 13 (3/4 β., 5/5 διπ.), Παππάς 2, Γκόλεματς 9 (1/1 διπ., 2/4 τριπ., 4 ριμπ.), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 3 (9 ριμπ.), Γκόρντον 3, Σπανούλης 30 (8/10 β., 5/6 διπ., 4/8 τριπ., 4 ασίστ), Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης (4 ριμπ.), Χαλπερίν 2, Γλυνιαδάκης 11 (3/5 β., 4/5 διπ.), Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 11 (1/2 διπ., 3/4 τριπ., 5 ριμπ.), Τεόντοσιτς 7 (2/4 διπ., 1/9 τριπ., 3 ασίστ).