Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011

Ανεβάζει στροφές η Ισπανία

Η Ισπανία στα πρώτα της δύο ματς στο Ευρωμπάσκετ δεν εντυπωσίασε. Ούτε στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού με τη Μεγάλη Βρετανία. Στο δεύτερο, όμως, με την απόδοσή της και το τελικό 86-69, απέδειξε σε όλους γιατί τη θεωρούν φαβορί για να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η... οικογένεια Γκασόλ έδειξε ακόμη μια φορά πως μπορεί να πάρει στις πλάτες της όλη την Ισπανία. Ο Πάου τελείωσε το ματς με 21 πόντους, έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ ο Μαρκ είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Για τη Μεγάλη Βρετανία προσπάθησαν για ακόμη ένα ματς οι Ντενγκ και Κλαρκ, αλλά μόνοι τους δεν μπορούσαν να κερδίσουν τους φοβερούς και τρομερούς Ισπανούς.

Οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειχναν να έχουν... άγριες διαθέσεις. Ο Πάου Γκασόλ ήταν ασταμάτητος και έτσι οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 11-2 έπειτα από έξι λεπτά αγώνα και 15-7 λίγο αργότερα. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, όμως, η Μεγάλη Βρετανία με τον Ντενγκ να κάνει... πάρτι, έκανε επιμέρους σκορ 9-1 και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με 19-16 υπέρ των Ισπανών.

Ο Κλαρκ έδωσε βοήθειες στον Ντενγκ και έτσι οι Βρετανοί πέρασαν μπροστά με 21-19 για πρώτη φορά στο παιχνίδι, φτάνοντας το επιμέρους σκορ στο 14-4. Το ότι πέρασαν μπροστά οι Βρετανοί, λειτούργησε ως αφύπνιση για τους Ισπανούς, οι οποίοι προσπέρασαν με 32-25 με το ημίχρονο να τελειώνει 38-32 υπέρ της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μαρκ Γκασόλ αποφάσισε να δώσει βοήθειες στον αδελφό του. Ο Ρούντι Φερνάντεθ “ξύπνησε”, Ιμπάκα και Ρέγιες έκαναν αυτά που έπρεπε και έτσι το 38-32 του ημιχρόνου έγινε 56-40, με τους Ισπανούς να δείχνουν ποιοι είναι τα αφεντικά στο ματς. Όσο περνούσε η ώρα, οι Ισπανοί ανέβαζαν στροφές και οι Βρετανοί έμεναν από δυνάμεις. Ο Ντενγκ δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και έτσι η διαφορά έφτασε το +19 (69-50), έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Τα τελευταία λεπτά του ματς απέκτησαν συνεπώς διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Βρετανοί έριξαν λευκή πετσέτα, την ίδια στιγμή που οι Ισπανοί έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ προσφέροντας ουσία και θέαμα για το 76-53. Στο τελευταίο τρίλεπτο η Ισπανία έριξε τον ρυθμό της, ο Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε πολλές αλλαγές και έτσι η Μεγάλη Βρετανία μάζεψε κάπως τη διαφορά και ηττήθηκε τελικά με το τιμητικό 86-69.

Δεκάλεπτα: 19-16, 38-32, 60-45, 86-69
Ισπανία: Π. Γκασόλ 21 (6ριμπ, 2ασ), Φερνάντεθ 11 (2ριμπ, 2ασ), Ρούμπιο 4 (1ριμπ, 4ασ), Ναβάρο 3 (2ριμπ, 2ασ), Καλντερόν 2 (2ριμπ, 3ασ), Ρέγιες 10 (6ριμπ), Κλαβέρ 4, Σαν Εμετέριο 2 (4ριμπ, 3ασ), Γιουλ 3, Μ. Γκασόλ 18 (11ριμπ, 5ασ), Ιμπάκα 8 (3ριμπ), Σάδα.
Μ. Βρετανία: Αντεγκμπόιε 8, Λένζλι 2, Βαν Όστρουμ, Σάλιβαν 5, Ντενγκ 17 (5ριμπ, 4ασ), Φρίλαντ 4, Ρέινκινγ 9, Κλαρκ 14 (12ριμπ, 2ασ), Μπόατενγκ 2, Τζόνσον 8 (3ριμπ).