Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου 2011

Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

Η Γερμανία, σε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι, νίκησε τη Λετονία με 81-80 και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Η Γερμανία μπήκε στο παιχνίδι με άγριες διαθέσεις και χωρίς όρεξη να δώσει ελπίδες στη Λετονία. Γι' αυτό και στο πρώτο πεντέλπτο το σκορ ήταν 11-2 υπέρ των Γερμανών με τον Κέιμαν να κάνει καλό ματς. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (13-3), αλλά με επιμέρους σκορ 11-2, οι Λετονοί επέστρεψαν στο παιχνίδι για το 15-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 33-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ο Ντιρκ Νοβίτσκι ανέλαβε δράση και έβαλε την παρέα του σε θέση οδηγού (48-39) για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 57-47 και αυτό γιατί Μπένζινγκ και Πλάις έδωσαν βοήθειες στους δύο μεγάλους ΝBAer της εθνικής Γερμανίας.

Οι Λετονοί, όμως, αν και αποκλεισμένοι και αδιάφοροι, με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Κούκσικς και Μπερτάνς με συνεχόμενους πόντους βοήθησαν την ομάδα τους να κάνει επιμέρους σκορ 23-11 μέσα σε οκτώ λεπτά και έτσι να περάσει μπροστά με 71-67. Οι Γερμανοί, όμως, δεν τα παράτησαν. Αν και οι Λετονοί πέρασαν μπροστά στο τέλος 80-78, στην τελευταία επίθεση, ο Σάφαρτζικ με τρίποντο έκανε το 81-80 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-33, 48-56, 80-81