Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011

Καλύτεροι οι Γερμανοί NBAers

Ντιρκ Νοβίτσκι, Κρις Κέιμαν εναντίον Μάρκο Μπελινέλι, Ντανίλο Γκαλινάρι και Αντρέα Μπαρνιάνι σημειώσατε... 1. Η Γερμανία επικράτησε 76-62 της Ιταλίας και πλέον θα παλέψει με τους Γάλλους και τους Σέρβους για την πρωτιά στον δεύτερο όμιλο.

Όσο για τους Ιταλούς, βρίσκονται πια μια ανάσα από τον αποκλεισμό.
Από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού φάνηκε πως τα πάντα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Οι Ιταλοί με τον Γκαλινάρι και τον Μπελινέλι να μπαίνουν ζεστοί στο ματς, προηγήθηκαν 11-9 στο πεντάλεπτο, αλλά ο Νοβίτσκι έβαλε μπροστά την παρέα του με 14-12, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους Ιταλούς μπροστά 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί, με μπροστάρη τον Ντιρκ Νοβίτσκι βρήκαν ρυθμό. Ο σουπερστάρ των Ντάλας Μάβερικς άρχισε να... φορτώνει το καλάθι της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζάνι και έτσι η Γερμανία προηγήθηκε με 36-30 στο πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο ποιοτικά. Καλάθι δεν έμπαινε ούτε με αίτηση και έτσι το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι. Πότε η μια και πότε η άλλη ομάδα περνούσαν μπορστά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 46-45 υπέρ των Γερμανών. Και αυτό γιατί ο Μπελινέλι βρήκε βοήθειες από τον Μπαρνιάνι, την ίδια στιγμή που ο Νοβίτσκι ήταν απελπιστικά μόνος του.

Ο Κέιμαν... αποφάσισε να βοηθήσει τον Νοβίτσκι στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα «πάντσερ»προσπέρασαν με 56-53. Νοβίτσκι και Μπένζινγκ ανέλαβαν δράση στο κρίσμο σημείο και έτσι η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν έκανε το 60-55 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ματς.

Ο Γκαλινάρι με τρίποντο έκανε το 60-58, αλλά ο Κέιμαν απάντησε αμέσως για το 62-58. Και τότε ήταν που ο Κρις Κέιμαν ανέλαβε δράση. Ο Γερμανός φόργουορντ/σέντερ με συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-60 και «καθάρισε» το ματς για την παρέα του που πλέον έχει δύο στα δύο στο Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 18-16, 30-36, 45-46, 62-76
Ιταλία (Πιανιτζάνι): Καραρέτο, Μαντσινέλι 11 (3ριμπ), Μπρανιάνι 8 (5ριμπ), Γκαλινάρι 17 (11ριμπ), Μορντέντε 4, Μπελινέλι 15 (5ριμπ), Κουζίν 2, Χάκετ 5 (2ριμπ).
Γερμανία (Μπάουερμαν): Μπένζινγκ 14 (1ριμπ), Χέρμπερ 6, Χάμαν, Σούλτσε, Σάφαρτζικ 11 (3ριμπ), Όχλμπρεχτ 4, Κέιμαν 17 (17ριμπ), Νοβίτσκι 21 (12ριμπ),